Czym jest tarcza solidarnościowa?
Działania rządu, których celem jest ochrona rodzin przed gwałtownymi wzrostami cen prądu, będą nosiły nazwę: „Tarcza Solidarnościowa”. Na czym ma polegać mechanizm wsparcia?
- Mikołaj Frączak
- /
- 19 września 2022
Tarcza Solidarnościowa — ochrona przed podwyżkami cen prądu
Rząd po raz kolejny zwraca uwagę na źródło problemów związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej. Podkreśla, że nie leży ono wyłącznie w naszym kraju, ale dotyka także innych państw należących do Unii Europejskiej. Władze zwracają uwagę, że na obecny stan nakłada się szereg niesprzyjających okoliczności, z których najpoważniejszą jest rosyjska inwazja na Ukrainę.
W tych okolicznościach rząd zaplanował działania, które mają wspierać polskie rodziny o przedsiębiorców.
Tarcza solidarnościowa – projekt kilku resortów
W prezentacji kolejnej już tarczy pomocowej, oprócz premiera wzięli udział także szefowie trzech resortów: rodziny, rozwoju oraz klimatu. Jak wyjaśniła szefowa ostatniego z wymienionych ministerstw:Tarcza Solidarnościowa to rozwiązanie zachęty – nagradza tych, którzy oszczędzają. Gospodarstwom domowym dajemy gwarantowaną cenę energii do 2000 kWh rocznie. Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi, rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz gospodarstw domowych, prowadzących działalność rolniczą będzie to 2600 kWh.
Kryzys energetyczny. Ministerstwo Rozwoju proponuje wsparcie dla firmMikołaj Frączak
Wyższa cena za prąd jedynie za nadwyżkę
Anna Moskwa zaznaczyła, że praktyce gospodarstwo domowe zapłaci wyższą cenę za prąd, ale jedynie w przypadku wstąpienia nadwyżki – i tylko za nią! Mowa o przekroczeniu poziomu 2000 lub 2600 kWh. Wsparciu nie będą towarzyszyły żadne rozwiązania biurokratyczne. Wszelkie formalności związane z Tarczą Solidarnościową mają zostać ograniczone do minimum.
W myśl proponowanych przepisów, to na dostawcy energii będzie spoczywał obowiązek oceny zużycia oraz wprowadzenia automatycznej obniżki jej ceny. W przypadku rolników, kluczowe będzie zaświadczenie o opłaceniu podatku rolnego.
Uproszczona pomoc dla dużych rodzin
Specjalne rozwiązanie będzie dotyczyło rodzin z trojgiem lub większą liczbą dzieci. W tym wypadku potrzebna będzie jedynie Karta Dużej Rodziny (KDR). W przypadku rodzin z osobą niepełnosprawną wystarczy jedne dokument potwierdzający ten status.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.