Poczta Polska zmienia cennik. Będzie drożej

Nowy cennik usług powszechnych świadczonych przez Pocztę Polską będzie obowiązywał od 1 października 2022 r. — poinformowała spółka. Podwyżki cen są już przesądzone, bowiem zatwierdził je Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), który jest regulatorem także dla rynku pocztowego.

Poczta Polska zmienia cennik. Będzie drożej
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 września 2022

Poczta Polska zmienia cennik od października

Powód podniesienia cen przez pocztowców jest jasny – inflacja. Spółka wskazuje w komunikacie m.in. na rosnące koszty pracy, transportu, a także globalny wzrost cen surowców. Z drugiej strony Poczta Polska zwraca uwagą na spadający wolumen przesyłek listowych przy jednoczesnym zachowaniem wysokiego tempa koniecznych inwestycji. 

To wszystko sprawiło, że operator pocztowy zdecydował się na podniesienie cen i modyfikację cennika. Ostatnio zmiana cen miała miejsce wraz z początkiem 2022 roku. 

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" >Od 1 października 2022 roku nastąpi modyfikacja „Cennika usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym”. <br>➡️<a href="https://t.co/YnMrklrUKz">https://t.co/YnMrklrUKz</a> <a href="https://t.co/7HYm6dNr1z">pic.twitter.com/7HYm6dNr1z</a></p>&mdash; PocztaPolska (@PocztaPolska) <a href="https://twitter.com/PocztaPolska/status/1571781044856324100?ref_src=twsrc%5Etfw">September 19, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Ile zdrożeją listy?

Poczta Polska mówi o podwyżkach od kilku do kilkunastu procent. Popularne przesyłki listowe zdrożeją o 30 groszy. Na przykład za polecony priorytet w najmniejszym formacie S zapłacimy od października 8,80 zł, do tej pory było to 8,50 zł. Zdrożeją także paczki pocztowe. Nadanie najpopularniejszych w formacie A będzie o droższe o 1 zł. 

Pismo ze skarbówki tylko przez Pocztę Polską. Będą przesyłki hybrydowePismo ze skarbówki tylko przez Pocztę Polską. Będą przesyłki hybrydoweMartyna Kowalska

Uzasadnienie podwyżek cen na poczcie

Poczta Polska tłumaczy, że Polacy, który i tak wysyłają mniej listów, odczują podwyżki w minimalnym stopniu. W skali roku, wydadzą na usługi pocztowe kilka złotych więcej – szacuje państwowa spółka. Jednocześnie wyjaśnia, że dzięki urynkowieniu cen Poczta Polska będzie mogła liczyć na dodatkowy wzrost przychodu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa pocztowego, Poczta nie może zamykać nierentownych placówek czy likwidować usług, które przynoszą straty. Takie obowiązki nie dotykają konkurencji. Inne podmioty funkcjonujące na rynku usług pocztowych, w przeciwieństwie do Spółki, mogą kierować się w swojej działalności wyłącznie kalkulacjami biznesowymi i efektywnością kosztową” – uzasadniono.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!