Co dziesiąta partia jaj w sklepach źle oznakowana

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrole 143 partii jaj w 93 podmiotach detalicznych. Okazało się, że nieprawidłowości w oznakowaniu tych produktów zdarzają się bardzo często. O czym powinien wiedzieć konsument?

Co dziesiąta partia jaj w sklepach źle oznakowana
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 września 2022

Nieprawidłowości w znakowaniu jaj

Oznaczenia na jajach towarzyszą konsumentom od kilkunastu lat. Mimo tego, producenci zobowiązani prawem do wprowadzania odpowiednich oznaczeń, dość często popełniają błędy lub nanoszą z różnych powodów niewłaściwe, lub nieczytelne informacje.

Jakie błędy w oznakowaniu jaj? 

W wyniku kontroli 143 partii jaj zakwestionowano 18 z nich. To oznacza, że nieprawidłowości dotyczyły 12,6% jaj objętych badaniem. 

Wśród stwierdzonych nieprawidłowości znajduje się m.in. błędna klasa wagowa lub jej brak. Trafiły się także przypadki podania dwóch klas wagowych zamiast jednej właściwej. 

Na opakowaniu nie znalazły się także daty minimalnej trwałości. Inspektorzy znaleźli także przypadki braku lub nieczytelnego kodu producenta. Do tego stwierdzono braki oznakowania, numeru zakładu pakownia, objaśnień znaczenia kodu producenta, a także klasy jakości. 

Eksperci Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych mieli również zastrzeżenia do szaty graficznej opakowań sugerującej inny chów niż klatkowy, w tym również użycia przymiotnika „wiejskie” dla jaj pochodzących z chowu klatkowego. W ich ocenie takie sytuacje nie powinny mieć miejsca i mogą wprowadzać konsumentów w błąd.

„Polska Wódka” nie zawsze zasługuje na to miano. Są wyniki badań„Polska Wódka” nie zawsze zasługuje na to miano. Są wyniki badańMikołaj Frączak


Parametry klas wagowych dla jaj w handlu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami klasę wagową podaje się za pomocą odpowiednich liter, a także określonych nazw. Informacja, dla większej przejrzystości może być uzupełniona odpowiednimi zakresami wagowymi dla poszczególnych kategorii

- XL – bardzo duże o masie równiej, lub większej niż 73 g,

    - L — duże: masa od 63 do 73 g

    - M — średnie: masa od 53 do 63 g

    - S — małe: masa poniżej 53 g,

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!