Centralny Rejestr Wyborców coraz bliżej. Ruszyły konsultacje

Najpierw były dyskusje z samorządowcami, teraz czas na pozyskanie szerszej opinii. KPRM skierowała do konsultacji publiczny projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. Zmiany przewidują utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców. 

Centralny Rejestr Wyborców coraz bliżej. Ruszyły konsultacje
  • Anna Malinowska
  • /
  • 20 października 2022

Centralny Rejestr Wyborczy – skąd pomysł?

Centralny Rejestr Wyborców w swoich założeniach ma ułatwić głosowanie obywatelom, urzędnikom organizację wyborów, a komisjom ich przeprowadzenie. Kancelaria zaznacza, że projekt nie przewiduje zmian w zasadach przeprowadzania wyborów. 

Kancelaria Premiera zwraca uwagę na brak wymiany danych między rejestrami wyborców, które są rozproszone na terenie kraju. Taki stan faktyczny skutkuje brakiem możliwości szybkiej zmiany miejsca, w którym chcemy zagłosować. Obecnie konieczne jest w takiej sytuacji współdziałanie między dwoma samorządami oraz wymianę informacji między nimi. 

Władze przyznają, że z uwagi na czasochłonność takiego procesu oraz ogromną liczbę wniosków, tuż przed wyborami istniało ryzyko, że nie wszystkie zostaną rozpatrzone. Co zatem proponuje rząd? Zameldowanie na pobyt stały lub dopisanie do obwodu głosowania będzie skutkowało ujęciem w spisie wyborców w danym obwodzie i automatycznym wykreśleniem z dotychczasowego obwodu głosowania. Poza miejscem zamieszkania będzie można uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania”.

Nowy system IT do organizacji wyborów

W ocenie pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego, nowy system zautomatyzuje dopisanie się do spisu wyborców poza swoim miejscem zamieszkania. Ma również zastąpić lokalne rejestry wyborców, jakie obecnie prowadzą gminy. 

Sprawdzanie obwodu oraz lokalu wyborczego

Dzięki wprowadzeniu nowego systemu informatycznego, każda osoba uprawniona do głosowania będzie mogła sprawdzić przez internet, w którym obwodzie oraz w którym lokalu może zrealizować swoje prawo wyborcze.

Powstanie centralnej bazy pozwoli na prowadzenie elektronicznych usług dla wyborców. Mowa np. o dopisanie do obwodu, automatyczne umieszczenie w spisie wyborców, wgląd do własnych danych osobowych, zgłoszenie zamiaru głosowania przez pełnomocnika, lub głosowania w formie korespondencyjnej. 

Ochrona danych osobowych w kampanii wyborczejOchrona danych osobowych w kampanii wyborczejRafał Stępniewski

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!