Agresywna optymalizacja podatkowa. Skarbówka nie miała wątpliwości

Krajowa Administracja Skarbowa z województwa małopolskiego poddała kontroli podatnika, który działał w branży medycznej i otrzymywał pożyczki od powiązanych podmiotów. Spółka stosowała zwolnienia od podatku dochodowego, podając nieprawdę, co do siedziby pożyczkodawców. Efekt: firma zapłaciła już 18,8 mln złotych zaległego podatku wraz z odsetkami. 

Agresywna optymalizacja podatkowa. Skarbówka nie miała wątpliwości
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 października 2022

Agresywna optymalizacja podatkowa – przypadek z Małopolski

Mechanizm działania jednej z małopolskich spółek opierał się na stosowaniu zwolnienia od podatku dochodowego od skapitalizowanych oraz wypłaconych odsetek na rzecz zagranicznych podmiotów. Z deklaracji podmiotu wynikało, że pożyczkodawcy mają swoje siedziby na terenie Szwecji.

Spółka pożyczała pieniądze od trzech zagranicznych podmiotów. Kwota skapitalizowanych i wypłaconych odsetek wyniosła 63,3 mln zł. Dzięki temu, że pożyczkodawcy mieli mieć siedzibę na terenie Szwecji, kontrolowana spółka stosowała zwolnienie od podatku dochodowego” – relacjonuje KAS. 

„Znikający podatnik” i seria lewych faktur. Tym razem na 7,9 mln złotych„Znikający podatnik” i seria lewych faktur. Tym razem na 7,9 mln złotychMikołaj Frączak

Postępowanie podatkowe ws. agresywnej optymalizacji

Kłamstwo ma jednak krótkie nogi. Kontrolerom z Małopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej udało się udowodnić, że podmioty, które pożyczyły pieniądze, nie działają we wspomnianym skandynawskim kraju. Ustalono, że prawdziwymi pożyczkodawcami wcale nie były podmioty ze Szwecji. To oznacza, że spółka powinna pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od skapitalizowanych oraz wypłaconych w tych okolicznościach odsetek. Jak się jednak okazało, tego nie zrobiła. Taki czyn musiał zrodzić konkretne konsekwencje. 

Odwołanie nie pomogło

Krajowa Administracja Skarbowa ujawnia, że podatnik skorzystał z prawa do wniesienia odwołania i złożenia skargi na każdym etapie postępowania. Na niewiele to się zdało, bowiem zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, jak i Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdziły stanowisko Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

W efekcie skontrolowana spółka wpłaciła 18,8 mln złotych zaległości podatkowej powiększonej dodatkowo o odsetki za zwłokę.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!