Rząd chce zmian w ustawie o obszarach morskich RP oraz administracji morskiej

Projekt ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, przyjął podczas ostatniego posiedzenia (13.09) rząd. Propozycje zmian w prawie zostały przedstawione przez Ministerstwo Infrastruktury. Co dokładnie się zmieni? 

Rząd chce zmian w ustawie o obszarach morskich RP oraz administracji morskiej
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 września 2022

Obszary morskie RP – czego dotyczą nowe przepisy?

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk wyjaśnia, że przedłożony na Radzie Ministrów projekt ma na celu modyfikację przepisów dotyczących wydawania pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich. Znowelizowane zostaną także przepisy dotyczące pozwoleń lub uzgodnień dla kabli lub rurociągów dotyczących zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, zgodnie z ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.”

Morskie inwestycje oraz badania

Skąd taki ruch akurat teraz? Wiceminister precyzuje, że chodzi o uporządkowanie przepisów, a także uproszczenie procedur oraz wprowadzenie pewnych ułatwień dla inwestorów. Przy tej okazji zmienione zostaną również zapisy ustawy regulujące kwestie morskich badań naukowych. 

Są najnowsze mapy zagrożenia powodziowego. Gdzie je znaleźć?Są najnowsze mapy zagrożenia powodziowego. Gdzie je znaleźć?Mikołaj Frączak

Co się zmieni w prawie regulującym obszary morskie należące do Polski? 

Zaproponowane przez resort infrastruktury i przyjęte przez rząd nowe przepisy rozwiązują kwestię wystąpienia tzw.remisu w postępowaniach rozstrzygających dla wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji oraz urządzeń na obszarach morskich znajdujących się pod jurysdykcją Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, że w wyniku prowadzonych postępowań nie zostają wyłonieni zwycięzcy. 

Zgodnie z proponowanymi zmianami w ogłoszeniu o wyniku postępowania rozstrzygającego, będzie musiała znaleźć się informacja o ewentualnym wystąpieniu „remisu” oraz sposobie jego rozstrzygnięcia. Takie rozwiązani ma ułatwić skuteczniejsze wyłanianie podmiotów w prowadzonych postępowaniach rozstrzygających. 

Ponadto projekt zawiera wprowadzenie uproszczeń i usprawnień niektórych procedur za sprawą cyfryzacji. Z kolei przepisy dotyczące morskich badań naukowych mają zostać dostosowane do postanowień Konwencji i prawie morza, Konwencji o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego, a także innych przepisów prawa międzynarodowego. 

Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!