Nowość w szkołach: konsultacje z nauczycielem dla uczniów i rodziców

Nowość w każdej szkole. Znowelizowane przepisy Karty nauczyciela wprowadziły od 1 września 2022 roku konsultacje z nauczycielem dla uczniów i rodziców. Są one wyodrębnione w ramach czasu ich pracy. 

Nowość w szkołach: konsultacje z nauczycielem dla uczniów i rodziców
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 września 2022

Konsultacje z nauczycielem – prawo uczniów i rodziców

Jak przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki, obowiązujące od początku września przepisy, wprowadzają konsultacje z nauczycielem, do których prawo ma zarówno uczeń, jak i jego rodzice. W ramach czasu pracy, który nie przekracza czterdziestu godzin tygodniowo, oraz ustalonego wynagrodzenia, nauczyciel jest obowiązany do dostępności w szkolne w czasie jednej godziny w tygodniu. 

Nauczyciel na pół etatu, a prawo do konsultacji

W przypadku nauczycieli zatrudnionych w wymiarze niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, mowa o dostępności dla uczniów i rodziców przez jedną godzinę w ciągu dwóch tygodni. 

W tym czasie nauczyciele, w zależności od aktualnych potrzeb powinni prowadzić konsultacje zarówno dla uczniów, wychowanków, jak również ich rodziców. Można wyobrazić sobie wiele sytuacji i tematów takich spotkań. Prawo nie wskazuje, w jakich okolicznościach i na jakie tematy mogą odbywać się konsultacje. 

Wycieczki klasowe z państwowym dofinansowaniem, także w nowym roku szkolnymWycieczki klasowe z państwowym dofinansowaniem, także w nowym roku szkolnymMichał Górecki


Konsultacje w karcie nauczyciela

Przepis, o którym mowa, doprecyzowuje przeznaczenie jednej godziny pracy nauczyciela, zaplanowaną poza „pensum”, czyli obowiązkowym wymiarem zajęć. 

W tej kwestii wiele zależy od dyrektora szkoły, który organizują pracę kierowanej przez siebie placówki. Powinien on zadbać o to, by wykorzystanie czasu konsultacji było jak najkorzystniejsze zarówno dla uczniów, rodziców, jak i nauczycieli. 

To oznacza, że prawo w tym zakresie wprowadza pewną dowolność. Co ważne „przepisy nie określają żadnego obowiązku rejestrowania i sprawozdawania się przez nauczycieli z czasu i sposobu przeprowadzenia konsultacji. Jest to zadanie służbowe wykonywane w ramach tygodniowego 40-godzinnego czasu pracy” – wyjaśnia MEiN

Konsultacje? Nic nowego

Resort zauważa, że w wielu szkołach publicznych, konsultacje z nauczycielami i wychowawcami były przeprowadzane już wcześniej. Doprecyzowanie przepisu w nowelizacji Karty Nauczyciela ma zapewnić wszystkim uczniom i rodzicom możliwość skorzystania z takiej formy wsparcia ze strony kadry pedagogicznej” – tłumaczy ministerstwo odpowiedzialne za oświatę. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!