Nowość w szkołach: konsultacje z nauczycielem dla uczniów i rodziców

Nowość w każdej szkole. Znowelizowane przepisy Karty nauczyciela wprowadziły od 1 września 2022 roku konsultacje z nauczycielem dla uczniów i rodziców. Są one wyodrębnione w ramach czasu ich pracy. 

Nowość w szkołach: konsultacje z nauczycielem dla uczniów i rodziców
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 września 2022

Konsultacje z nauczycielem – prawo uczniów i rodziców

Jak przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki, obowiązujące od początku września przepisy, wprowadzają konsultacje z nauczycielem, do których prawo ma zarówno uczeń, jak i jego rodzice. W ramach czasu pracy, który nie przekracza czterdziestu godzin tygodniowo, oraz ustalonego wynagrodzenia, nauczyciel jest obowiązany do dostępności w szkolne w czasie jednej godziny w tygodniu. 

Nauczyciel na pół etatu, a prawo do konsultacji

W przypadku nauczycieli zatrudnionych w wymiarze niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, mowa o dostępności dla uczniów i rodziców przez jedną godzinę w ciągu dwóch tygodni. 

W tym czasie nauczyciele, w zależności od aktualnych potrzeb powinni prowadzić konsultacje zarówno dla uczniów, wychowanków, jak również ich rodziców. Można wyobrazić sobie wiele sytuacji i tematów takich spotkań. Prawo nie wskazuje, w jakich okolicznościach i na jakie tematy mogą odbywać się konsultacje. 

Wycieczki klasowe z państwowym dofinansowaniem, także w nowym roku szkolnymWycieczki klasowe z państwowym dofinansowaniem, także w nowym roku szkolnymMichał Górecki


Konsultacje w karcie nauczyciela

Przepis, o którym mowa, doprecyzowuje przeznaczenie jednej godziny pracy nauczyciela, zaplanowaną poza „pensum”, czyli obowiązkowym wymiarem zajęć. 

W tej kwestii wiele zależy od dyrektora szkoły, który organizują pracę kierowanej przez siebie placówki. Powinien on zadbać o to, by wykorzystanie czasu konsultacji było jak najkorzystniejsze zarówno dla uczniów, rodziców, jak i nauczycieli. 

To oznacza, że prawo w tym zakresie wprowadza pewną dowolność. Co ważne „przepisy nie określają żadnego obowiązku rejestrowania i sprawozdawania się przez nauczycieli z czasu i sposobu przeprowadzenia konsultacji. Jest to zadanie służbowe wykonywane w ramach tygodniowego 40-godzinnego czasu pracy” – wyjaśnia MEiN

Konsultacje? Nic nowego

Resort zauważa, że w wielu szkołach publicznych, konsultacje z nauczycielami i wychowawcami były przeprowadzane już wcześniej. Doprecyzowanie przepisu w nowelizacji Karty Nauczyciela ma zapewnić wszystkim uczniom i rodzicom możliwość skorzystania z takiej formy wsparcia ze strony kadry pedagogicznej” – tłumaczy ministerstwo odpowiedzialne za oświatę. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!