Więcej OZE. Będzie nowe prawo o zagospodarowaniu przestrzennym
Inwestowanie w OZE będzie łatwiejsze. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce ułatwić procedury uchwalania planów miejscowych, m.in. z myślą o budowie farm fotowoltaicznych.
- Michał Górecki
- /
- 29 sierpnia 2022
Więcej OZE, więcej fotowoltaiki?
Jeśli za Twoim oknem rozpościera się widok na łąki, pola lub niezabudowane działki, wkrótce w zasięgu wzroku mogą pojawić się rzędy paneli fotowoltaicznych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, chce uprościć procedury związane z uchwalaniem planów miejscowych np. dla inwestycji w farmy fotowoltaiczne. W tym celu proponuje nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
AGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznychMichał Górecki
Krótsze czekanie na plan miejscowy
MRiT chce, by inwestorzy krócej czekali na przyjęcie planu miejscowego. Procedury mają być prostsze. Dzięki temu na dokument, który pozwala na rozpoczęcie tej decyzji, nie będzie trzeba czekać latami.
Ministerstwo zwraca jednak uwagę, że nie będzie tak, że takie inwestycje będą mogły powstawać wszędzie. Konieczne będzie wzięcie pod uwagę kwestii związanych z ekologią oraz dziedzictwem kulturowym. Projekt zakłada także prowadzenie konsultacji społecznych podczas przygotowywania dokumentów planistycznych. „Dokumenty planistyczne muszą być tworzone z uwzględnieniem ładu przestrzennego, zrównoważonego rozwoju i uwzględniać opinię lokalnej społeczności. Takie działanie sprawi, że będziemy w przyjazny sposób rozwijali OZE, jednocześnie promując korzyści, jakie instalacje OZE przynoszą” – zastrzega wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Ustawa opracowana przez MRiT zakłada szereg zmian w obecnym przepisach. Mają one wpłynąć na zoptymalizowanie procedur uchwalania wszystkich aktów planowania przestrzennego, skrócić terminy, a także ograniczyć liczbę wyłożeń do publicznego wglądu.
Cyfryzacja planowania przestrzennego
Istotnym elementem opracowywanych zmian ma być cyfryzacja systemu planowania przestrzennego. Dzięki powszechnemu i łatwemu dostępowi do dokumentów i danych przestrzennych łatwiej będzie można wyszukać potrzebne dane.
Reforma ma wejść w życie na przełomie 2022 i 2023 r. Przepisy przejściowe będą obowiązywały do 2026 r.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.