Polska: Pierwsze w UE w pełni cyfrowe pozwolenie na pobyt
- Od kilku dni obywatele Ukrainy mają możliwość wygodnego i bezpiecznego poświadczania legalności swojego pobytu w Polsce za pomocą smartfona, w sposób całkowicie cyfrowy. To kolejny element wsparcia, jakie oferujemy naszym przyjaciołom zza wschodniej granicy — powiedział minister ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

- Monika Świetlińska
- /
- 26 sierpnia 2022
Co umożliwia Diia?
Diia.pl to elektroniczny dokument wydawany obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską po 24 lutego. Został on dodany do katalogu dokumentów pobytowych.
- Oznacza to, że od soboty 23 lipca, razem z ważnym dokumentem podróży (np. paszportem), uprawnia do przekraczania polskich granic. Umożliwia także swobodne przemieszczanie się w ramach strefy Schengen - przekazuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.
- Ukraina jest wdzięczna Polsce za wsparcie nie tylko na polu wojskowym, humanitarnym i gospodarczym, ale także w zakresie integracji cyfrowej Ukraińców, którzy z powodu wojny zostali zmuszeni do opuszczenia kraju. Jestem przekonany, że w przyszłości będziemy pogłębiać naszą współpracę cyfrową oraz że jest to jeden z naszych pierwszych wspólnych projektów cyfrowych z krajami UE – powiedział Mychajło Fedorow, wicepremier i minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy.
Do strefy Schengen
- Aby uregulować kwestię przemieszczania się obywateli Ukrainy w ramach strefy Schengen i przekraczania granicy zewnętrznej UE, 12 lipca 2022 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało Komisji Europejskiej zgłoszenie tymczasowo wykorzystywanego dokumentu Diia.pl, jako poświadczającego legalność pobytu w Polsce. Informacje na temat dokumentu zostały jednocześnie przesłane do państw członkowskich UE i państw stowarzyszonych strefy Schengen — informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.
Po oficjalnej notyfikacji dokument elektroniczny Diia.pl, będący w posiadaniu obywatela Ukrainy lub innego cudzoziemca spełnia rolę dokumentu pobytowego służącego, wraz z ważnym dokumentem podróży, do przekraczania granicy zewnętrznej UE. Pozwala on również na przemieszczanie się w ramach strefy Schengen przez 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.
TOP10 sytuacji, w których może przydać się aplikacja mObywatelMichał Górecki
Osoby z ukraińskim obywatelstwem mogą korzystać z cyfrowego dokumentu tożsamości Diia.pl po uzyskaniu numeru PESEL oraz aktywowaniu profilu zaufanego. Dostęp do profilu zaufanego można uzyskać w urzędzie, przy okazji wnioskowania o nadanie polskiego numeru PESEL. Jeśli nie zrobiło się tego od razu, można udać się do tego samego punktu w którym uzyskało się PESEL i zawnioskować o profil zaufany. Wniosek taki można złożyć również w punkcie potwierdzającym lub dowolnym urzędzie gminy – wtedy jednak wymagany jest paszport, jako dokument potwierdzający.
Dla kogo aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl?
Każda osoba, która:
- ma ukraińskie obywatelstwo,
- jest pełnoletnia,
- przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku,
- ma nadany numer PESEL,
- ma aktywny profil zaufany
może ubiegać się o prawo do posiadania aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.