PILNE! Obywatele Rosji nie będą mogli wjechać do Polski!

19 września 2022 roku Polska zaostrzyła ograniczenia wjazdu na swoje terytorium w odniesieniu do obywateli Federacji Rosyjskiej. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.

PILNE! Obywatele Rosji nie będą mogli wjechać do Polski!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 września 2022

Obywatele Rosji nie wjadą do Polski? 

Decyzja w sprawie ograniczeń wjazdu obywateli Federacji Rosyjskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została podjęta w wyniku międzynarodowych uzgodnień między szefami rządów Polski, Estonii, Litwy oraz Łotwy. Mówimy zatem o wspólnym, regionalnym stanowisku, które dotyczy możliwości podróżowania. 

Na mocy rozporządzenia służby mogą jeszcze sprawniej przeciwdziałać różnego rodzaju zagrożeniom porządku publicznego oraz bezpieczeństwa naszego kraju – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Nowe przepisy dla obywateli Rosji podróżujących do Polski 

Zgodnie z przyjętymi przepisami, obywatele Rosji nie będą mogli wjechać do Polski przez granicę zewnętrznązarówno w celach gospodarczych, jak również sportowych, turystycznych, a także kulturalnych. Ograniczono także możliwość wjazdu na terytorium RP przez lotnicze, a także morskie przejścia graniczne.

 

Od kiedy szlaban dla rosyjskich podróżnych?

Formalnie nowe postanowienia zawarte w najnowszym rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji będą obowiązywały od 26 września 2022 roku. Resort zaznacza jednak, że „wmocy zostaną utrzymane wspólnie uzgodnione, uzasadnione wyjątki” – informuje ministerstwo w komunikacie. 

Rozporządzenie przewiduje, że w szczególnych przypadkach Komendant Główny Straży Granicznej może udzielić zgodę komendantowi placówki SG, na mocy którego będzie możliwy wjazd cudzoziemców na teren Rzeczypospolitej Polskiej. 

Inicjatywa ma na celu zmobilizowanie pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej i jej instytucji do przyjęcia wspólnego stanowiska w zakresie ograniczenia, innych niż całkowicie niezbędne, podróży obywateli rosyjskich” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!