Program Kolej Plus – jest pierwszy przetarg!

Jest pierwszy przetarg w ramach potężnego rządowego programu Kolej Plus. W tym przypadku chodzi o inwestycję PKP PLK między Wieluniem (Łódzkie) a Łodzią. Spółka odpowiedzialna za utrzymanie i rozwój infrastruktury ogłosiła przetarg na dokumentację projektową budowy linii Chorzew Siemkowice – Wieluń. 

Program Kolej Plus – jest pierwszy przetarg!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 września 2022

Seria potężnych inwestycji

Rządowy Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 r. przewiduję całą serię potężnych inwestycji w polskie koleje. W przypadku linii, która ma usprawnić połączenie między Wieluniem a Łodzią to nakłady rzędu ok. 580 mln złotych. Więcej na temat tego programu pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym w tym artykule.

1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 roku1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 rokuMichał Górecki

Ważna inwestycja kolejowa w Łódzkiem

W przypadku tej inwestycji spółka PKP PLK będzie współpracowała z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. Stosowna umowa w tej sprawie została podpisana.

Wiceminister Infrastruktury Andrzej Bittel zwraca uwagę, że program Kolej Plus, ma zadanie zmniejszać wykluczenie komunikacyjne w wielu regionach naszego kraju. Pieniądze trafią przede wszystkim na usprawnienie komunikacji między miastami powiatowymi a ośrodkami wojewódzkimi. „To pierwszy tego typu program, w którym rząd współpracuje z samorządem i współfinansuje zgłoszone przez lokalne społeczności projekty” – powiedział.

Polityk zwrócił uwagę, że tego typu inwestycje mają szansę być dodatkowym impulsem rozwojowym dla każdego regionu, w którym będą przeprowadzane.

Przykład inwestycji z Programu Kolej Plus

W przypadku pierwszego przetargu w ramach programu mówimy o budowie zupełnie nowej linii kolejowej, która połączy linię kolejową 131 (Chorzew Siemkowice) z linią 181 w Wieluniu. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy południowej części województwa łódzkiego mają zyskać dość wygodne oraz szybkie połączenie ze stolicą regionu. Specjaliści szacują, że po zakończeniu inwestycji czas przejazdu z Wielunia do Łodzi będzie wynosił około 1 godziny i 39 minut. 

Inwestycja zakłada, że na linii łączącej południe województwa z Łodzią powstaną nowe przystanki, które usprawnią codzienną komunikację wielu osób pomiędzy domem a miejscem pracy lub nauki. Nie bez znaczenia są również aspekty atrakcyjności turystycznej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!