Stopnie alarmowe dla Polski przedłużone do końca listopada

Do 30 listopada 2022 r. na terenie całego kraju będzie obowiązywał drugi stopień stopnia alarmowego BRAVO oraz trzeci stopnień alarmowego CRP CHARLIE. Decyzję o przedłużeniu ich obowiązywania podjął premier Mateusz Morawiecki na wniosek szefa ABW. Co ta decyzja oznacza w praktyce? 

Stopnie alarmowe dla Polski przedłużone do końca listopada
  • Michał Górecki
  • /
  • 31 sierpnia 2022

Zagrożenie cały czas aktualne

Jak czytamy na stronach rządowych, decyzja premiera ma związek z aktualną sytuacją oraz wyzwaniami dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Zarządzenie ws. utrzymania stopni alarmowych do końca listopada zostało podjęte na wniosek szefa Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. 

Tym samym co najmniej do 30 listopada 2022 r. do godziny 23:59 będą obowiązywały w całej Polsce: drugi stopień alarmowy BRAVO oraz związany z cyberbezpieczeństwem trzeci stopień CHARLIE-CRP. Procedury te wynikają wprost z przepisów ustawy z 10.06.2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. 

 

Co oznaczają stopnie alarmowe?

Drugi stopień alarmowy BRAVO ma prewencyjny charakter. Jak tłumaczy rząd, ma on związek z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w regionie i na Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy. Natomiast stopień alarmowy CRP został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni”

Zgodnie z ustawą stopień BRAVO w czterostopniowej skali można wprowadzić w sytuacji zaistnienia zwiększonego, a także przewidywalnego zagrożenia wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Mowa o sytuacji, w której konkretny cel potencjalnego ataku nie jest zidentyfikowany.

W przypadku stopnia CHARLIE CRP – mówimy o sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności” – informuje rząd. 

Informacje ważne w czasie zagrożenia

MSWiA apeluje do obywateli, aby informowali o wszystkich podejrzanych czy niebezpiecznych wydarzeniach obsługę numeru alarmowego 112. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!