Rząd przyjął projekt budżetu 2023

Rada Ministrów na ostatnim, sierpniowym posiedzeniu przyjęła projekt budżetu na 2023 rok. Rząd liczy, że dochody państwa wyniosą 604,4 mld zł, zaś wydatki 669,4 mld. To oznacza deficyt na poziomie ok. 65 mld złotych.

Rząd przyjął projekt budżetu 2023
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 sierpnia 2022

Projekt budżetu na 2023 rok

Opracowanie budżetu na 2023 rok to jedno z najtrudniejszych tego typu wyzwań, przed jakimi stanęli polscy rządzący. Wojna na wschodzie, hamowanie gospodarki, niepokojąco wysoka inflacja, a w dodatku niejasne perspektywy uzyskania finansowania z KPO sprawiają, że przyszłość, szczególnie ta ekonomiczna jest trudna do przewidzenia. 

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska z dużymi nadziejami podchodzi do możliwości krajowej gospodarki. Polska gospodarka już nie raz udowodniła, że posiada zdolność do szybkiej regeneracji i powrotu na ścieżkę intensywnego wzrostu. W 2021 r. jako jedna z pierwszych w UE powróciła do poziomu PKB sprzed pandemii, a realny PKB zwiększył się o 5,9%”. 

Pesymistyczne perspektywy gospodarki 2023

Niemniej, szefowa MF zauważa także, że trwająca za wschodnią granicą wojna w sposób wyraźny wpływa na perspektywę gospodarczą na przyszły rok. Wśród zagrożeń wymienia zaburzenia w handlu, na rynkach finansowych, a także globalny wzrost cen. Te wszystkie czynniki razem wzięte pesymistycznie wpływają na perspektywę wzrostu gospodarczego zarówno w 2022, jak i 2023 roku. Dodatkowym, choć zdaje się koniecznym balastem dla państwowego budżetu będą wydatki na obronność. 

Co znalazło się w ustawie? 

Rząd prognozuje dochody państwa na poziomie 604,4 mld złotych, zaś wydatki określił na poziomie 669,4 mld zł. To oznacza, ze deficyt budżetowy nie powinien przekroczyć granicy 65 mld złotych. 

Deficyt sektora finansów publicznych liczony zgodnie z unijną metodologią wyniesie około 4,4% PKB. Z kolei dług sektora instytucji rządowych oraz samorządowych (również wg metodologii UE) wyniesie 53,1% PKB.

Prezes NBP o euro: Musimy utrzymać złotego, utrzymać patriotyczny rządPrezes NBP o euro: Musimy utrzymać złotego, utrzymać patriotyczny rządMonika Świetlińska

Rządowe prognozy gospodarcze 

Przedstawienie projektu ustawy budżetowej to okazja do tego, by sprawdzić jakie prognozy gospodarcze dla Polski zakładają rządzący naszym krajem. I tak wg dokumentu zakładany jest wzrost PKB w ujęciu realnym o 1,7%. Inflacja w przyszłym roku wyniesie średnio 9,8%. Autorzy prognozy zastrzegają, że taki wynik jest realny tylko wówczas, jeśli nie wystąpią nowe niekorzystne impulsy podażowe na rynku żywnościowym oraz energetycznym. 

Pensje średniorocznie mają wzrosnąć o 9,6%, zaś spożycie prywatne w ujęciu nominalnym o 12,1%. 

Rząd zakłada także lekki wzrost bezrobocia o 5,4%, przy 4,9% obecnie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!