Do czego uprawnia legitymacja szkolna?

Legitymacja szkolna to całkiem przydatny dokument, dzięki któremu w ciągu roku szkolnego (i wakacji) można sporo zaoszczędzić. Dokument wydawany przez władze szkoły, działa także w wersji elektronicznej. Do czego uprawnia legitymacja szkolna? Odpowiadamy.

Do czego uprawnia legitymacja szkolna?
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 września 2021

Legitymacja szkolna – co to za dokument?

Na przestrzeni lat zmieniły się wzory dowodów osobistych, praw jazdy, paszportów. Legitymacja szkolna przetrwała jednak w niezmienionej formie od czasów PRL. Różni się wprawdzie detalami, jednak w dalszym ciągu to ten sam kartonikowy dokument o wymiarach 72X103mm, który nadal pasuje do tych samych foliowo-plastikowych okładek, jakie były stosowane np. w latach 60-tych poprzedniego stulecia (!).

Nie zmieniła się także rola legitymacji szkolnych. Dokument ten poświadcza fakt uczęszczania ucznia lub uczennicy do szkoły. Zgodnie z przepisami, z tego tytułu ustawowe zniżki przysługują np. na przejazdy koleją lub autobusami. Potwierdza to pouczenia znajdujące się na rewersie dokumentu „Poświadcza uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu kolejowego i autobusowego”.

W praktyce jednak legitymacja daje dużo więcej możliwości. Np. za okazaniem tego dokumentu w wielu miejscach można kupić zniżkowy bilet do kina, teatru, muzeum czy na basen.

Powrót do szkoły. Jak sprawdzić stan autobusów wożących dzieci?Powrót do szkoły. Jak sprawdzić stan autobusów wożących dzieci?Martyna Kowalska

Legitymacja szkolna a poświadczenie tożsamości

Jeżeli uczeń nie posiada dowodu osobistego lub paszportu, legitymacja szkolna jest dokumentem poświadczającym jego tożsamość na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. O jej roli przypomniano m.in. w ostatnim rozporządzeniu z 2021 roku o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Akt ten nakazuje dzieciom i młodzieży szkolnej posiadanie legitymacji przy sobie przez cały czas. 

Faktycznie legitymacja zawiera kluczowe dane, takie jak imię, nazwisko, data urodzenia, nr PESEL, adres zamieszkania. Ze względów porządkowych zawiera także indywidualny numer nadawany w szkole oraz datę wydania dokumentu. Formalnie wystawcą legitymacji jest dyrektor szkoły, który powinien podpisać dokument w prawym, dolnym rogu.

Do kiedy ważna jest legitymacja

Legitymacja szkolna ważna jest zawsze do 30 września kolejnego roku, wpisanego w odpowiednim miejscu na legitymacji. To oznacza, że jeśli uczeń nie zadba o „podbicie” dokumentu, czyli przedłużenie jego ważności, od 1 października nie może korzystać z ulg, a dokument faktycznie jest nieważny. Obecne według wzoru MEN-I/1 na rewersie legitymacji znajduje się osiem miejsc na kolejne pieczątki. 

Co to jest mLegitymacja?

Od niedawna uczniowie wielu szkół mogą nie nosić tradycyjnej legitymacji, a wyświetlać ją na ekranie smartfona. Jest to usługa działająca w ramach aplikacji mObywatel dostępnej na telefony i tablety. 

Aby posiadać elektroniczną legitymację, szkoła, do której uczęszcza uczeń, musi posiadać podpisane porozumienie z Kancelarią Premiera. Uruchomienie jest możliwe za pośrednictwem kodu QR, lub kodu aktywacyjnego przekazanego przez pracownika sekretariatu. Ważne jest aby w danej szkole działał odpowiedni system do wydawania mLegitymacji. 

Elektroniczna legitymacja szkolna. Jak ją wyrobić?Elektroniczna legitymacja szkolna. Jak ją wyrobić?Anna Malinowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!