Masz dosyć awizo? Sprawdź jak odbierać listy polecone w skrzynce na listy?

Masz dosyć odbierania awizo? Często jesteś poza domem? Możesz skierować listy polecone wprost do Twojej skrzynki na listy. Taką dyspozycję można złożyć zarówno przez internet jak i podczas wizyty w placówce pocztowej.

Masz dosyć awizo?  Sprawdź jak odbierać listy polecone w skrzynce na listy?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 3 września 2021

Czy można dostawać listy polecone do skrzynki na listy?

Wiele osób, które często przebywają poza domem, zastanawia się, czy istnieje możliwość odbierania listów poleconych wprost ze skrzynki na listy, czyli – jak fachowo nazywają je pocztowcy „oddawczej skrzynki pocztowej”. Jak się okazuje, takie przekierowanie można ustalić w bardzo prosty sposób i pozbyć się raz na zawsze problemów z awizo. Jak to zrobić?

Polecony na maila. Jak to działa?Polecony na maila. Jak to działa?Martyna Kowalska

Jak przekierować polecone do skrzynki na listy?

Aby listonosz mógł zostawiać listy polecone bezpośrednio w skrzynce na listy np. założonej na twoich drzwiach, przy bramie lub na klatce schodowej wystarcz złożyć wniosek z żądaniem doręczania przesyłek pocztowych właśnie w ten sposób.

W praktyce wygląda to tak, że Poczta Polska doręcza wszelkie adresowane przesyłki polecone tak jak listy zwykłe. Wyjątek stanowią jedynie przesyłki z potwierdzeniem odbioru lub z elektronicznym potwierdzeniem odbioru (EPO). W takim trybie oczywiście nie dostaniemy także przesyłek, których kształt i rozmiar utrudnia włożenie ich do skrzynki. 

Takie „przekierowanie” listów poleconych można zlecić za pomocą formularza on-line dostępnego na stronie internetowej Poczty Polskiej. Potrzebujemy do tego jedynie Profilu Zaufanego. Po wypełnieniu wymaganych pól i przesłaniu formularza, na podany adres mailowy zostanie przesłana informacja o zleceniu usługi. Będzie ona świadczona już od następnego dnia, po przesłaniu takiego formularza. Co ważne, omawiana usługa jest bezpłatna. 

Listy polecone do skrzynki na listy – formalności na poczcie

Osoby, które nie posiadają Profilu Zaufanego lub z innych powodów nie chcą złożyć formularza przez internet, mogą dopełnić formalności w najbliższej placówce Poczty Polskiej. 

W takim przypadku odpowiedni dokument do wypełnienia otrzymamy na poczcie. Można go również pobrać z tej strony internetowej. Jego wypełnienie trwa dosłownie chwilę i spokojnie można to zrobić w trakcie wizyty w placówce. Oprócz danych osobowych i adresu wpisujemy także, w jaki sposób chcemy być informowani o doręczeniu przesyłki. Do wyboru mamy SMS lub pocztę elektroniczną. 

Aby dopełnić formalności, koniecznie trzeba mieć przy sobie np. dowód osobisty, lub inny dokument, który potwierdzi naszą tożsamość. Usługa będzie świadczona już od następnego dnia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!