RRSO – co to takiego?

Każda osoba, która planuje zaciągnąć pożyczkę czy kredyt, powinna zapoznać się z kosztami, jakie musi ponieść w związku z uzyskaniem finansowania ze strony banku bądź innej instytucji. Wskaźnikiem, który określa całkowity koszt związany ze zobowiązaniem jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, w skrócie RRSO. Dlaczego jest ona tak istotna?

RRSO – co to takiego?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 6 września 2022

Artykuł sponsorowany

RRSO – co to jest?

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, to wskaźnik, który uwzględnia łączny koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wraz z wysokością oprocentowania. Jest on wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty zobowiązania w stosunku rocznym i pozwala ocenić faktyczne wydatki związane z kredytem. RRSO umożliwia także porównanie dostępnych na rynku ofert i wybranie tej najkorzystniejszej.

 Rzeczywista Roczna Stopa procentowania jest regulowana Ustawą o kredycie konsumenckim z 2011 roku. Zgodnie z prawem każda instytucja udzielająca wsparcia finansowego ma obowiązek przedstawienia kredytobiorcom czy pożyczkobiorcom realnych kosztów spłaty długu. Konieczność obliczania RRSO nałożyła dyrektywa unijna, której celem było stworzenie jednolitego rynku kredytów konsumenckich, w Polsce taki nakaz wprowadzono w 2001 roku.

 Wejdź na smartney.pl i dowiedz się jeszcze więcej na temat RRSO: https://www.smartney.pl/post/rrso-bez-tajemnic-co-to-jest-rrso-oraz-jak-go-obliczyc/1336

Jak obliczyć RRSO?

Formuła obliczeniowa RRSO bazuje na zasadach matematyki finansowej, ustawa podaje dokładny wzór, za pomocą którego dokonuje się wyliczeń. Ponieważ jest on bardzo skomplikowany, zamiast samodzielnego obliczania, lepiej skorzystać z pomocy doradcy finansowego lub z rankingów kredytów i pożyczek gotówkowych dostępnych online, dzięki którym można w prosty sposób porównać dostępne na rynku oferty.

Warto mieć jednak świadomość, że obliczając RRSO, uwzględnia się wszystkie koszty związane z pożyczką lub kredytem. Są to:

  • część kapitałowa – ilość pożyczonych środków,
  • część odsetkowa – odsetki naliczane na podstawie ustalonej stopy procentowej,
  • część pozaodsetkowa – może się składać z wielu elementów, np. z prowizji za udzielenie finansowania, opłaty przygotowawczej, opłaty administracyjnej czy ubezpieczenia; koszty pozaodsetkowe kredytu mogą wynieść maksymalnie 25% pożyczonej kwoty oraz dodatkowo 30% za każdy rok kredytowania, jednak nie więcej niż 100% kredytu.

RRSO a oprocentowanie

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania często bywa mylona z oprocentowaniem, jednak terminy te nie są tożsame. Oprocentowanie to główny koszt kredytu obejmujący stawkę referencyjną zależną od stopy referencyjnej (WIBOR, Warsaw Interbank Offer Rate) oraz marżę banku. RRSO uwzględnia natomiast łączny koszt kredytu, wraz z wysokością oprocentowania w skali roku oraz wszystkimi opłatami dodatkowymi.

Kierowanie się wyłącznie wartością oprocentowania podczas wyboru pożyczki czy kredytu nie jest właściwe, bowiem może być ono stosunkowo niskie, natomiast wysokie będą wówczas dodatkowe koszty, takie jak oplata za rozpatrzenie wniosku czy opłata weryfikacyjna. Porównywanie ofert pożyczek i kredytów za pośrednictwem wartości RRSO jest natomiast ważne i pomocne, dostarcza bowiem rzeczywistej informacji o zaletach danej oferty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!