Zmiana w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Czym są kooperatywy mieszkaniowe?

Rząd szykuje zmiany w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy umożliwia tworzenie tzw. kooperatyw mieszkaniowych. To oznacza możliwość wspólnego zakupu gruntu przez inwestorów po to, by wybudować na nich budynki wielorodzinne. To samo dotyczy zakupu zabudowanych nieruchomości w celu ich remontu.

Zmiana w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Czym są kooperatywy mieszkaniowe?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 września 2022

Mieszkanie bez wkładu własnego – kooperatywy mieszkaniowe

Rząd przyjął właśnie projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych, a także zasadach zbywania nieruchomości, które należą do gminnego zasobu nieruchomości. Przepisy, o których mowa, mają wejść w życie na początku 2023 roku. 

Większa dostępność mieszkań na rynku?

Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda przekonuje, że rząd kontynuuje niniejszym działania, których celem jest większa dostępność mieszkań na rynku nieruchomości. „Wprowadzamy kolejne rozwiązania, które pomogą w ich zakupie i budowie. Grupa osób będzie mogła wspólnie zrealizować inwestycję mieszkaniową, dostosowaną do swoich potrzeb i preferencji. Wychodząc naprzeciw sytuacji na rynku mieszkaniowym, dostosowujemy też gwarantowany kredyt mieszkaniowy do obecnych realiów. Zmiany pozwolą większej liczbie Polaków skorzystać z kredytu udzielanego ze wsparciem państwa” – powiedział szef MRiT cytowany w komunikacie wydanym przez kierowany przez niego resort. 

RRSO – co to takiego?RRSO – co to takiego?Rafał Stępniewski


Co to jest kooperatywa mieszkaniowa?

Jak wyjaśnia ministerstwo rozwoju, kooperatywą mieszkaniową nazywamy grupę osób fizycznych, która wspólnie, na podstawie zawartej między sobą umowy, chce kupić grunty i budować na nich np. wielorodzinne budynki lub zespoły budynków jednorodzinnych. To samo dotyczy inwestorów, którzy chcą w ten sposób kupić istniejące już budynki, a następnie przeprowadzić w nich remont. 

Aby mówić o kooperatywie mieszkaniowej, w efekcie jej działania muszą powstać przynajmniej trzy lokale mieszkalne. 

Nieruchomości z gminnego zasobu

Ta sama ustawa ma regulować zasady sprzedaży nieruchomości, które obecnie należą do tzw. gminnego zasobu nieruchomości. Kooperatywy mieszkaniowe oraz spółdzielnie będą mogły nabyć je na preferencyjnych zasadach. Mowa m.in. o możliwości udzielenia przez jednostkę samorządu terytorialnego bonifikaty od ceny nieruchomości. Jej koszt pokryje państwo. W myśl proponowanych przepisów, gmina będzie mogła się ubiegać o tzw. grant na infrastrukturę. MRiT szacuje, że do 2031 roku na mocy tego rozwiązania gminy otrzymają około 10 mln złotych. 

„Mieszkanie bez wkładu własnego", czy "Rodzinne Kredyty Mieszkaniowe"?

Z uwagi na obserwowane zmiany uwarunkowań na rynku kredytów hipotecznych, rząd chce wprowadzić nowe zasady w programie gwarantowanych kredytów mieszkaniowych. Minister Buda zapewnia, że pozwolą one na udział w programie dla większej liczby osób. 

Wśród najważniejszych zmian zalazło się m.in. umożliwienie wniesienia większego wkładu własnego – z 10% do 20%, umożliwienie skorzystania ze spłat rodzinnych większej liczbie osób, a także niesienie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji. Sam program ma zmienić nazwę na „Rodzinne Kredyty Mieszkaniowe”. 



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!