ZUS: W jakiej kondycji jest Fundusz Ubezpieczeń Społecznych?

Dalej brakuje, ale jest nieźle – tak w skrócie można opisać diagnozę kondycji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ile wynosi wskaźnik pokrycia bieżących wydatków z FUS składkami i jak stan kasy na emerytury, renty i zasiłki ocenia sam ZUS?

ZUS: W jakiej kondycji jest Fundusz Ubezpieczeń Społecznych?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 września 2022

Ile pieniędzy brakuje w FUS?

Poziom pokrycia bieżących wydatków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływami ze składek oraz ich pochodnych wniósł w pierwszej połowie roku 84,6%. Taki obraz kondycji FUS wyłania się z najnowszego raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Spowolnienie bez skutków dla rynku pracy

ZUS zauważa, że mimo odczuwalnego w drugim kwartale 2022 roku spowolnienia gospodarczego z powodu sytuacji geopolitycznej, nie odnotowano oznak słabości na rynku pracy. „W pierwszym półroczu fundusz wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wzrósł o 15,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. Na osiągnięty wzrost miały wpływ dwa parametry – rosnące zatrudnienie oraz wynagrodzenia, których tempo wzrostu przekraczało podwyżki cen” – raportuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

I tak w pierwszym półroczu przeciętne zatrudnienie w ujęciu rok do roku wzrosło o 2,3%, a średnie wynagrodzenie o 12,7% rok do roku. 

Jak zaskarżyć decyzję ZUS?Jak zaskarżyć decyzję ZUS?Anna Malinowska


Dobra sytuacja na rynku pracy ważna dla FUS

ZUS zauważa, że dobra sytuacja na rynku pracy, przełożyła się na kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którą należy ocenić dobrze. Świadczy o tym dość wysoki jak na polskie warunki poziom wskaźnika pokrycia bieżących wydatków środkami, które wpływają ze składek oraz ich pochodnych. Parametr ten pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń. W pierwszym półroczu 2022 r. jego wartość wyniosła 84,6 proc.”- odnotował w raporcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Drugi kwartał 2022 rekordowy dla FUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zauważa, że w drugim kwartale br. odnotowano historyczne wyniki, jeśli chodzi o pokrycie wydatków FUS, z wpłacanych składek. Wyniosło ono wówczas aż 86,4%. Jest duża szansa, że mimo niepokojących sygnałów napływających z gospodarki, również i w trzecim kwartale pojawi się dobry odczyt. „Dane Zakładu na koniec lipca wskazują na to, że liczba płatników składek i ubezpieczonych, w tym cudzoziemców, cały czas rośnie, a także jest znacznie wyższa niż przed wybuchem epidemii” – powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: ZUS

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!