Ubezpieczyciele wypłacili w pierwszym półroczu 2022 r. ponad 22 mld zł

W pierwszej połowie 2022 roku z kont ubezpieczycieli trafiło do Polaków prawie 22,5 mld złotych – informuje Polska Izba Ubezpieczeń. Mowa o pieniądzach z tytułu odszkodowań oraz świadczeń ubezpieczeniowych.

Ubezpieczyciele wypłacili w pierwszym półroczu 2022 r. ponad 22 mld zł
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 września 2022

Ubezpieczyciele musieli zapłacić więcej

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) wynika, że łączna kwota przelewów z kont ubezpieczycieli na rzecz swoich klientów była wyraźnie wyższa, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Prawie 22,5 mld złotych to kwota o 12,9% wyższa, niż w pierwszym półroczu 2021 roku. 

Jak zauważa izba zrzeszająca ubezpieczycieli działających w naszym kraju, w dużym stopniu zwiększyły się wypłaty związane ze szkodami majątkowymi. Głównie mowa tutaj o stratach spowodowanych przez ogień oraz inne żywioły. 

Wypłaty dla poszkodowanych

Na łączną kwotę prawie 22,5 mld złotych w pierwszym półroczu w dużej mierze składają się wypłaty z tytułu ubezpieczeń na życie. To równe 10 mld złotych. Z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych – obowiązkowego OC oraz fakultatywnego AC towarzystwa przelały na konta klientów 8 mld złotych. Pozostałe ubezpieczenia odpowiadały za 4,5 mld złotych wypłat. 

Ubezpieczenia na życie 2022

Jak zauważa Polska Izba Ubezpieczeń, świadczenia z tytułu polis na życie wzrosły w pierwszym półroczu o 7,1%. „Największy wzrost był związany z ubezpieczeniami o charakterze inwestycyjnym oraz oszczędnościowym. W tym wypadku mówimy o skoku o 24,7%. Co ciekawe w tym samym czasie Polacy wydali na polisy o 5% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W tym wypadku było to 10,5 mld złotych. 

Prezes PIU Jan Grzegorz Prądzyński ocenia, że spadek składek „dotyczy przede wszystkim polis inwestycyjnych, co ma związek z interwencją produktową, obowiązującą od początku tego roku, ale też z coraz silniejszą presją inflacyjną, którą odczuwają Polacy, a co za tym idzie brakiem środków na inwestycje i zabezpieczenie przyszłości. Rośnie natomiast rynek ubezpieczeń ochronnych i wypadkowych”.

Ubezpieczenia komunikacyjne 2022

Tzw. „produkty komunikacyjne” stanowią największą część ubezpieczeń majątkowych. Ich wartość w porównaniu z danymi za 2021 r. wzrosła. Łącznie odszkodowania z tytułu OC wyniosły 4,8 mld złotych to wynik o 6,3% wyższy niż przed rokiem. Z kolei odszkodowania z tytułu AutoCasco (AC) wyniosły w pierwszym półroczu 3,1 mld zł – czyli o 10,8% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. 

Kupujesz używane auto? Sprawdź dokładnie ubezpieczenieKupujesz używane auto? Sprawdź dokładnie ubezpieczenieMartyna Kowalska


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!