Ubezpieczyciele wypłacili w pierwszym półroczu 2022 r. ponad 22 mld zł

W pierwszej połowie 2022 roku z kont ubezpieczycieli trafiło do Polaków prawie 22,5 mld złotych – informuje Polska Izba Ubezpieczeń. Mowa o pieniądzach z tytułu odszkodowań oraz świadczeń ubezpieczeniowych.

Ubezpieczyciele wypłacili w pierwszym półroczu 2022 r. ponad 22 mld zł
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 września 2022

Ubezpieczyciele musieli zapłacić więcej

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) wynika, że łączna kwota przelewów z kont ubezpieczycieli na rzecz swoich klientów była wyraźnie wyższa, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Prawie 22,5 mld złotych to kwota o 12,9% wyższa, niż w pierwszym półroczu 2021 roku. 

Jak zauważa izba zrzeszająca ubezpieczycieli działających w naszym kraju, w dużym stopniu zwiększyły się wypłaty związane ze szkodami majątkowymi. Głównie mowa tutaj o stratach spowodowanych przez ogień oraz inne żywioły. 

Wypłaty dla poszkodowanych

Na łączną kwotę prawie 22,5 mld złotych w pierwszym półroczu w dużej mierze składają się wypłaty z tytułu ubezpieczeń na życie. To równe 10 mld złotych. Z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych – obowiązkowego OC oraz fakultatywnego AC towarzystwa przelały na konta klientów 8 mld złotych. Pozostałe ubezpieczenia odpowiadały za 4,5 mld złotych wypłat. 

Ubezpieczenia na życie 2022

Jak zauważa Polska Izba Ubezpieczeń, świadczenia z tytułu polis na życie wzrosły w pierwszym półroczu o 7,1%. „Największy wzrost był związany z ubezpieczeniami o charakterze inwestycyjnym oraz oszczędnościowym. W tym wypadku mówimy o skoku o 24,7%. Co ciekawe w tym samym czasie Polacy wydali na polisy o 5% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W tym wypadku było to 10,5 mld złotych. 

Prezes PIU Jan Grzegorz Prądzyński ocenia, że spadek składek „dotyczy przede wszystkim polis inwestycyjnych, co ma związek z interwencją produktową, obowiązującą od początku tego roku, ale też z coraz silniejszą presją inflacyjną, którą odczuwają Polacy, a co za tym idzie brakiem środków na inwestycje i zabezpieczenie przyszłości. Rośnie natomiast rynek ubezpieczeń ochronnych i wypadkowych”.

Ubezpieczenia komunikacyjne 2022

Tzw. „produkty komunikacyjne” stanowią największą część ubezpieczeń majątkowych. Ich wartość w porównaniu z danymi za 2021 r. wzrosła. Łącznie odszkodowania z tytułu OC wyniosły 4,8 mld złotych to wynik o 6,3% wyższy niż przed rokiem. Z kolei odszkodowania z tytułu AutoCasco (AC) wyniosły w pierwszym półroczu 3,1 mld zł – czyli o 10,8% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. 

Kupujesz używane auto? Sprawdź dokładnie ubezpieczenieKupujesz używane auto? Sprawdź dokładnie ubezpieczenieMartyna Kowalska


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!