MI i Wody Polskie do samorządów: nie podnoście cen wody i ścieków

Ministerstwo Infrastruktury oraz Wody Polskie apelują do samorządów, aby utrzymały dotychczasowe ceny za zbiorowe zaopatrzenie mieszkańców w wodę oraz odprowadzanie ścieków. W ich opinii jest to wykonalne dzięki nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która zapewnia dodatkowe 13,7 mld złotych z PIT dla samorządów. 

MI i Wody Polskie do samorządów: nie podnoście cen wody i ścieków
  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 września 2022

Podwyżki opłat za wodę i ścieki nieuzasadnione?

W opinii sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marka Gróbarczyka, każda polska gmina dostanie rządowe wsparcie finansowe, „dlatego zwiększanie cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków powinno być zahamowane” – powiedział. Minister zwrócił uwagę, że takie działanie pozwoli na ograniczenie inflacji oraz pomoże samym mieszkańcom. Według niego samorządy powinny w tej sytuacji zastosować dopłaty, lub bilansować coraz wyższe koszty w taki sposób, aby pozostawić wysokość opłat za wodę i ścieki na dotychczasowym poziomie. „To ważne, gdyż woda jest powszechnym dobrem, które nie powinno być drogie dla zwykłych ludzi” – ocenił Gróbarczyk. 

Dodatkowe 13,7 mld złotych dla samorządówDodatkowe 13,7 mld złotych dla samorządówMartyna Kowalska


Wody Polskie będą sprawdzały podwyżki cen wody?

Minister Gróbarczyk zapowiedział, że każda proponowana podwyżka będzie w sposób szczegółowy weryfikowana przez Wody Polskie, pełniące funkcję regulatora cen. 

Przypomniał, że kilka miesięcy temu podczas posiedzenia komisji rządu u samorządu terytorialnego pojawiły się wnioski o podwyżki cen za wymienione usługi. „Rząd przygotował propozycję wsparcia dla samorządów, dlatego apelujemy, by władze samorządowe wycofały wnioski o zmianę taryf i pozostawiły ceny na obecnym poziomie” – zaapelował. Dodał, że celem działań rządu jest by podwyżka cen za wodę i ścieki wyniosła zero procent. 

Wody Polskie o podwyżkach opłat za wodę i ścieki

Zastępca prezesa Wód Polskich zajmujący się zarządzaniem środowiskiem wodnym, Paweł Rusiecki przypomniał, że zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz odprowadzanie nieczystości jest zgodnie z prawem zadaniem własnym gminy. Stąd wyciągnął wniosek, że wysokość cen za tego typu usługi nie może doprowadzić do wykluczenia społecznego mieszkańców danej gminy. Przekazał także apel do samorządów, aby te podjęły odpowiednie działania, które wspomogą przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. 

Czy woda i ścieki zdrożeją?

Jak przekazało w swoim komunikacie Ministerstwo Infrastruktury, do Wód Polskich do 12.09.2022 r. wpłynęło około czterystu wniosków dotyczących skrócenia obowiązującej taryfy wodno-ściekowej. Wiadomo już, że 150 z nich zostało odrzuconych. Tryb skrócenia taryfy jest trybem szczególnym, dlatego Wody Polskie jako regulator cen rygorystycznie oceniają takie wnioski i odrzucają je w przypadku stwierdzenia braku zasadności podwyżek” – czytamy w komunikacie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!