MI i Wody Polskie do samorządów: nie podnoście cen wody i ścieków
Ministerstwo Infrastruktury oraz Wody Polskie apelują do samorządów, aby utrzymały dotychczasowe ceny za zbiorowe zaopatrzenie mieszkańców w wodę oraz odprowadzanie ścieków. W ich opinii jest to wykonalne dzięki nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która zapewnia dodatkowe 13,7 mld złotych z PIT dla samorządów.

- Anna Malinowska
- /
- 12 września 2022
Podwyżki opłat za wodę i ścieki nieuzasadnione?
W opinii sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marka Gróbarczyka, każda polska gmina dostanie rządowe wsparcie finansowe, „dlatego zwiększanie cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków powinno być zahamowane” – powiedział. Minister zwrócił uwagę, że takie działanie pozwoli na ograniczenie inflacji oraz pomoże samym mieszkańcom. Według niego samorządy powinny w tej sytuacji zastosować dopłaty, lub bilansować coraz wyższe koszty w taki sposób, aby pozostawić wysokość opłat za wodę i ścieki na dotychczasowym poziomie. „To ważne, gdyż woda jest powszechnym dobrem, które nie powinno być drogie dla zwykłych ludzi” – ocenił Gróbarczyk.
Dodatkowe 13,7 mld złotych dla samorządówMartyna Kowalska
Wody Polskie będą sprawdzały podwyżki cen wody?
Minister Gróbarczyk zapowiedział, że każda proponowana podwyżka będzie w sposób szczegółowy weryfikowana przez Wody Polskie, pełniące funkcję regulatora cen.
Przypomniał, że kilka miesięcy temu podczas posiedzenia komisji rządu u samorządu terytorialnego pojawiły się wnioski o podwyżki cen za wymienione usługi. „Rząd przygotował propozycję wsparcia dla samorządów, dlatego apelujemy, by władze samorządowe wycofały wnioski o zmianę taryf i pozostawiły ceny na obecnym poziomie” – zaapelował. Dodał, że celem działań rządu jest by podwyżka cen za wodę i ścieki wyniosła zero procent.
Wody Polskie o podwyżkach opłat za wodę i ścieki
Zastępca prezesa Wód Polskich zajmujący się zarządzaniem środowiskiem wodnym, Paweł Rusiecki przypomniał, że zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz odprowadzanie nieczystości jest zgodnie z prawem zadaniem własnym gminy. Stąd wyciągnął wniosek, że wysokość cen za tego typu usługi nie może doprowadzić do wykluczenia społecznego mieszkańców danej gminy. Przekazał także apel do samorządów, aby te podjęły odpowiednie działania, które wspomogą przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne.
Czy woda i ścieki zdrożeją?
Jak przekazało w swoim komunikacie Ministerstwo Infrastruktury, do Wód Polskich do 12.09.2022 r. wpłynęło około czterystu wniosków dotyczących skrócenia obowiązującej taryfy wodno-ściekowej. Wiadomo już, że 150 z nich zostało odrzuconych. „Tryb skrócenia taryfy jest trybem szczególnym, dlatego Wody Polskie jako regulator cen rygorystycznie oceniają takie wnioski i odrzucają je w przypadku stwierdzenia braku zasadności podwyżek” – czytamy w komunikacie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.