Nadzwyczajna pomoc dla rolników. Ile pieniędzy wypłacono?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca nadzwyczajne wsparcie dla dwóch grup rolników – producentów jabłek oraz trzody chlewnej. Do tej pory na ich konta trafiło przeszło 185 mln złotych!

Nadzwyczajna pomoc dla rolników. Ile pieniędzy wypłacono?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 września 2022

Jaka pomoc dla rolników?

Jak wynika z komunikatu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do 6 września 2022 roku w ramach pomocy dla sadowników przelano już przeszło 55 mln złotych, natomiast do hodowców trzody chlewnej trafiło prawie 130 mln zł. 

Wsparcie dla sadowników

Agencja przypomina, że od 2 maja do 30 czerwca 2022 r. producenci jabłek mogli składać wnioski o przyznanie wsparcia w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza”. ARiMR zarejestrowała  w tym czasie ponad 2,4 tys. takich wniosków, których łączna kwota to 59,36 mln zł. Odpowiadająca ok. 198 tys. ton owoców.

Agencja weryfikuje nadesłane wnioski. Od lipca sukcesywnie wpłaca pomoc, której suma do 6 września wyniosła 55 mln zł. Wsparcie skierowane było do producentów jabłek deserowych II klasy, którzy nie sprzedali ich z powodu ograniczonych możliwości eksportowych, i którzy w okresie od 2 maja 2022 r. do 23 czerwca 2022 r. dostarczyli niesprzedane owoce do zakładów przetwórczych, które zgłosiły się do udziału w tym mechanizmie” – wyjaśnia ARiMR. Maksymalna ilość owoców, która mogła zostać objęta dofinansowaniem, została określona na 200 tys. ton.

Uwaga na oszustwa „na ARiMR”! Zareagowało ministerstwoUwaga na oszustwa „na ARiMR”! Zareagowało ministerstwoMikołaj Frączak

Pomoc dla hodowców trzody chlewnej

W przypadku hodowców trzody chlewnej, mogli oni składać wnioski o „Nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów świń” do 15 lipca 2022 r. Wiadomo już, że o takie wsparcie ubiegało się 18 tysięcy rolników. Najwięcej z woj. wielkopolskiego – 5,9 tys., kujawsko-pomorskiego – 3 tys., oraz łódzkiego 1,7 tys. Do 6 września producenci trzody chlewnej otrzymali blisko 130 mln zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!