Zdrożeją leki? Przedsiębiorcy z branży farmaceutycznej nie mają wątpliwości

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który będzie rozpatrywany przez rząd może przyczynić się do wzrostu dopłat pacjentów do leków objętych refundacją oraz wyrobów medycznych. Innym niebezpieczeństwem jest ograniczenie ich dostępności. Organizacje zrzeszające producentów leków, hurtownie, oraz aptekarze apelują do premiera o nieprocedowanie zmian w prawie.

Zdrożeją leki? Przedsiębiorcy z branży farmaceutycznej nie mają wątpliwości
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 września 2022

Leki będą droższe?

Wśród organizacji, które podpisały apel do premiera Mateusza Morawieckiego, znalazła się m.in. Konfederacja Lewiatan. Jak napisała w swoim komunikacie, projekt ustawy refundacyjnej, w kształcie zaproponowanym przez resort zdrowia nie powinien być przyjęty przez rząd. 

Konieczne jest więc pilne rozpoczęcie prac nad zapisami, które zapewnią bezpieczeństwo oraz stabilność na rynku leków. 

Jak długo ważna jest e-recepta?Jak długo ważna jest e-recepta?Mikołaj Frączak


Branża farmaceutyczna przeciw projektowi ustawy

Według branży, projekt zawiera korzystne rozwiązania, które podnoszą wysokość marży zarówno dla hurtowni jak i aptek. W ocenie przedsiębiorców jednak bez wynikającej z inflacji indeksacji cen leków, wynosząca 1% podwyżka marż, będących pochodną tych cen – nie rozwiąże problemów rynku farmaceutycznego. Zwłaszcza, że twórcy projektu ustawy dostrzegają tę konieczność, proponując w dokumencie 100% podwyżkę i indeksację  wynagrodzeń członków Komisji Ekonomicznej negocjującej ceny leków oraz podwyższanie opłat za procedury związane z wprowadzaniem leków na rynek” – czytamy. 

Będzie problem z lekami?

Organizacje, które podpisały apel, liczyły na wypracowanie zmian w ustawie w ramach dialogu społecznego. Chodzi o stworzenie zapisów, które będą korzystne zarówno dla pacjentów, jak również dla stabilności rynku leków w naszym kraju. 

Sygnatariusze zwracają uwagę, że w obecnej sytuacji konieczna jest racjonalna legislacja, szczególnie jeśli mówimy o dziedzinie strategicznej dla bezpieczeństwa państwa. Szczególnie, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wojna w Ukrainie, nieprzewidywalność otoczenia gospodarczego, problemy z dostępnością leków w całej Unii Europejskiej, oraz wyzwania związane z pandemią koronawirusa. 

Problemy z projektem ustawy

Branża zauważa, że projekt ustawy refundacyjnej w obecnym kształcie nie uwzględnia wymienionych uwag, a proponowane rozwiązania w większym stopniu zagrażają bezpieczeństwu lekowemu. Przedsiębiorcy liczą na mediacje premiera w dialogu z ministrem zdrowia, które doprowadzą do stworzenia nowego projektu ustawy. 

Więcej informacji na stronie Lewiatan.org

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!