36 mln złotych na podniesienie poziomu bezpieczeństwa dla samorządów

36 mln złotych może trafić do jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych, które złożą wnioski o dofinansowanie działań dotyczących bezpieczeństwa. Wszystko w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” na lata 2022-2024.

36 mln złotych na podniesienie poziomu bezpieczeństwa dla samorządów
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 września 2022

Program „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”

Program Razem bezpieczniej nosi imię Władysława Stasiaka, byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem w 2010 roku. Obecne rozdanie środków jest przewidziane na lata 2022-2024. Jest to już czwarta edycja programu, której łączna pula środków wynosi 36 mln złotych.

Rządowe środki na bezpieczeństwo

Aby uruchomić środki z programu „Razem bezpieczniej” i wystartować z kolejną edycją programu, potrzebna jest uchwała Rady Ministrów. Została ona podjęta jeszcze na początku sierpnia. Tym razem projekty mają koncentrować się na dwóch kluczowych aspektach związanych z bezpieczeństwem. Pierwszym z nich jest jego wzmocnienie w miejscach publicznych. Pieniądze będzie można otrzymać np. na budowę oraz modernizację przejść dla pieszych, gminny monitoring, czy doświetlenie miejsc uważanych jako niebezpieczne. 

Drugą osią, w ramach której można sięgnąć po pieniądze, jest podnoszenie świadomości poprzez działania profilaktyczno-edukacyjne. 

Jak zgłosić potrzebę wytyczenia nowego przejścia dla pieszych?Jak zgłosić potrzebę wytyczenia nowego przejścia dla pieszych?Anna Malinowska


Razem bezpieczniej – poprzednie edycje?

W dotychczasowych, trzech edycjach programu realizowanych od 2007 roku do samorządów i NGO trafiły dziesiątki milionów złotych. „Wszystkie dotychczasowe edycje opierały się na współpracy pomiędzy rządem, samorządami oraz organizacjami pozarządowymi. Program „Razem Bezpieczniej” pozwolił na sprawne przekazywanie środków finansowych na realizację zadań związanych z bezpieczeństwem” – informuje MSWiA 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!