Więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną dzieci

Od początku października podniesiona zostanie wycena świadczeń w neonatologii. Dodatkowo resort zdrowia wraz NFZ poszerzą listę unikalnych świadczeń wysokospecjalistycznych, które co do zasady są lepiej płatne. Minister Zdrowia chce, by Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zweryfikowała w górę obecne taryfy dla całej pediatrii. 

Więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną dzieci
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 września 2022

Więcej pieniędzy na neonatologię


Resort zdrowia ocenia, że nowe taryfy dla neonatologii, które wejdą w życie 1 października 2022 r., przełożą się na wzrost nakładów na opiekę nad noworodkami aż o 250 mln zł rocznie. W ocenie MZ taki ruch zagwarantuje podniesienie standardu opieki na oddziałach, w których o zdrowie i życie walczą najmniejsi pacjenci. 

Lista unikalnych świadczeń

Kolejnym działaniem ma być poszerzenie przez MZ i NFZ listy unikalnych świadczeń wysokospecjalistycznych. Wzrost nakładów na te świadczenia ma wynieść 20 procent. Te świadczenia to m.in. operacje naprawcze zatoki moczowo-płciowej, czy przezskórny przezwątrobowy drenaż żółci” – tłumaczy resort.

Najdroższy lek na SMA będzie refundowany. Dla kogo?Najdroższy lek na SMA będzie refundowany. Dla kogo?Martyna Kowalska


Będzie więcej pieniędzy na pediatrię

Kolejną zmianą planowaną przez rząd będzie nowe podejście do długoterminowej opiece nad chorymi dziećmi. Tu nie mówimy już wyłącznie o noworodkach. Od 1 stycznia 2022 roku, każda hospitalizacja, która przekroczy 30 dni, będzie opłacana przez państwo na bieżąco. Nie będzie więc sytuacji, w której pieniądze na konto szpitala trafiają dopiero po wypisaniu dziecka ze szpitala.

Takie działanie ma pozytywnie wpłynąć na płynność ośrodków, szczególnie tych wysokospecjalistycznych, które zajmują się długotrwałą oraz kompleksową opieką nad chorymi dziećmi. Pediatria podobnie jak psychiatria dziecięca to dla nas obecnie priorytet. Obie dziedziny medycyny są niezwykle ważne po okresie pandemii, która szczególnie dotknęła nasze dzieci, zarówno od strony stricte fizycznej, jak i psychicznej. Z tego też względu systematycznie podnosimy nakłady na leczenie dzieci i nadal będziemy je podnosić” – zadeklarował minister zdrowia dr Adam Niedzielski. Polityk zwrócił się na początku września do prezesa AOTMiT o jak najpilniejszą rewizję obowiązujących taryf dla całej pediatrii.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Dziecko

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!