Rusza program mobilnego centrum diagnostyki okulistycznej

Lubelskie to pierwsze województwo, na którego terenie będzie kursował Okobus. Z badań okulistycznych będzie mogło do końca 2023 roku skorzystać 5 tys. dorosłych mieszkańców Lubelszczyzny.

Rusza program mobilnego centrum diagnostyki okulistycznej
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 14 marca 2023

Nowoczesny bus do badań oka w terenie

Przy współpracy Ministerstwa Cyfryzacji, Zdrowia, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Instytutu Łączności – PIB powstał Okobus, czyli specjalistyczny pojazd wyposażony w urządzenia, które umożliwiają wykonanie zaawansowanych badań oka w terenie.  

Gratuluję Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie, że już od lat staje się centrum nowoczesnych rozwiązań diagnostycznych. To jest rzecz, która jest możliwa dzięki wybitnej kadrze naukowej – mówił podczas inauguracji działalności Okobusa Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Okobus to mobilne centrum diagnostyki okulistycznej. Ten specjalistyczny pojazd wykorzystywany jest w pilotażowym programie badań przesiewowych polegających na zastosowaniu telemedycyny w wykrywaniu retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki (DME) wśród dorosłych mieszkańców województwa lubelskiego.

Okobus skraca czas oczekiwania na wizytę

Okobus pozwala na skrócenie czasu oczekiwania na wizytę w poradni okulistycznej, a tym samym  przyspiesza poddanie się właściwej terapii. Z pilotażowego programu badań wzroku będzie mogło skorzystać do końca 2023 roku 5 tys. pacjentów chorujących na cukrzycę z województwa lubelskiego. Celem pilotażu jest również wypracowanie rozwiązań, które będą miały charakter systemowy i zostaną wprowadzone na terenie całego kraju.

Wyniki u lekarza rodzinnego

Bezbolesne badania w Okobusie będą wykonywać odpowiednio przeszkolone pielęgniarki oraz technicy. Następnie, dzięki specjalnej sieci teleinformatycznej, pobrane od pacjenta dane wysyłane są do specjalistów z Kliniki Okulistyki w Lublinie, którzy analizują je pod kątem objawów chorobowych i wytypują osoby, które potrzebują leczenia.

NFZ wyda majątek na cyberbezpieczeństwo szpitaliNFZ wyda majątek na cyberbezpieczeństwo szpitaliMartyna Kowalska

O wynikach badań ma informować pacjenta jego lekarz rodzinny. Jeśli konieczne będzie pełne badanie okulistyczne lekarz POZ wystawi skierowanie do okulisty. Osoby chętne będą mogły zarejestrować się na badanie w Katedrze i Klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przy ul. Chmielnej 1, po wcześniejszym umówieniu wizyty w Rejestracji Kliniki. Będzie podany specjalny numer telefonu, pod którym będzie dyżurowała osoba odpowiedzialna za wyznaczanie pilnych terminów badań w Klinice.

Pomysłodawcą i inicjatorem projektu jest profesor Robert Rejdak. Jego wartość to 5,4 mln zł.

 

 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!