Częste zwolnienia lekarskie - jak sobie radzić?

Praca zawodowa pozwala na rozwijanie umiejętności, często związana jest z pasją danej osoby. Oczywiście — nie należy także zapominać, że dzięki wynagrodzeniu otrzymywanemu za wykonaną pracę można zaspokoić potrzeby życiowe: zakupić jedzenie, a także pokryć wydatki związane z odpoczynkiem: wyjazdy na wakacje, wyjścia do restauracji, czy spędzanie czasu na rozrywkach.

Częste zwolnienia lekarskie - jak sobie radzić?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 14 marca 2023

Czasem jednak mimo wszystko pracownik musi zregenerować siły, a gdy dopadnie choroba — skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Zwykle czyni to w momencie, w którym przyjście do pracy jest absolutnie niemożliwe — wiązałoby się na przykład z zarażeniem współpracowników, brakiem możliwości dotarcia do siedziby firmy w związku z wypadkiem domowym, czy drogowym lub z pozostawieniem dziecka, lub innego członka rodziny samego.

Częste zwolnienia lekarskie — czy coś za nie grozi pracownikowi?

Uwaga! Pracodawca nie może nie wyrazić zgody na przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim, co więcej, nie może prosić o wykonywanie pracy zdalnej w domu podczas niego (wyjątkiem jest zakażenie wirusem covid-19). Obecnie druk ZLA do firmy dostarczany jest w formie elektronicznej, a dana osoba powinna o jego wystawieniu poinformować przełożonego. W momencie, kiedy wydaje się ono być nadużywane istnieją kroki pozwalające na sprawdzenie, czy zwolnienie jest wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Pracodawca może wystąpić z wnioskiem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przeprowadzenie takiej kontroli. Sama instytucja również może wykonać taką czynność. 

Co można na zwolnieniu lekarskim?Co można na zwolnieniu lekarskim?Iga Gradzka

Zdarza się, że taka częste przebywanie na zwolnieniach lekarskich danej osoby bardzo mocno dezorganizuje pracę dużej ilości pracowników. W przypadku udowodnienia, że pracodawca poniósł straty istnieje możliwość wręczenia wypowiedzenia, a nawet — zwolnienia dyscyplinarnego.

Jak sobie radzić w przypadku częstych chorób?

Zdarza się, że zwolnienie lekarskie przez niektórych jest nadużywane, część osób może traktować je jako przedłużenie urlopu. Dla wielu ludzi jest ono ostatecznością, dlatego stosują różne sposoby, aby nie przebywać na nich często. Jednym z nich jest zadbanie o odporność poprzez przyjmowanie witamin, suplementów, spożywanie pokarmów z odpowiednim składem, zawierających różnego rodzaju mikro i makroelementy.

Zdrowie może zapewnić także odpowiedni tryb życia: aktywność fizyczna po pracy (także spacery), wykonywanie odpowiedniej ilości kroków. 

Opieka nad dziećmi — jakie są rozwiązania?Opieka nad dziećmi — jakie są rozwiązania?Małgorzata Łaziuk

Oczywiście — wszystkiego nie da się zaplanować — zdarzają się nieprzewidziane sytuacje związane z wypadkami, wykryciem różnych schorzeń długotrwałych. chorób, czy z koniecznością opieki nad chorym, lub wymagającym opieki członkiem rodziny. Taka sytuacja dla wielu osób jest bardzo trudna, przede wszystkim psychicznie. Jak osoba zatrudniona na umowę o pracę może sobie poradzić? Rozwiązania są różne — związane przede wszystkim z tym, kto choruje. 

Na dziecko przysługuje odpowiednia pula dni, za które można uzyskać zasiłek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  • na zdrowe — 60 dni do ukończenia przez dziecko 8 lat,
  • na chore — 60 dni do momentu, gdy dziecko skończy 14 lat.

Nie należy też zapominać o dwóch dniach (a dokładniej — 16 godzinach) w roku kalendarzowym, które może wybrać jeden rodzic. Konieczne jest powiadomienie pracodawcy, kto będzie z nich korzystał.

Jeśli dziecko jest małe i jest konieczność zapewnienia mu opieki — trzeba rozważyć różne rozwiązania, tak aby nie mieć problemów w pracy, a także nie dezorganizować pracy zespołowej.

W przypadku choroby dziecka można:

  • wymieniać się opieką między rodzicami,
  • dać opiekę babci, cioci, członka rodziny,
  • zapewnić opiekę wykwalifikowaną — niani,
  • doraźnie zostawić malucha pod opieką zaprzyjaźnionej osoby mieszkającej w sąsiedztwie, czy przyjaciółki.

Oczywiście — choroby nie są domeną tylko dzieci. Sprawowanie opieki może być niezbędne także nad członkiem rodziny, który z powodu uszczerbku na zdrowiu nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb życiowych. 

W przypadku problemów zdrowotnych warto przemyśleć sposób postępowania najbardziej odpowiedni, zapewniający nie tylko płynność finansową (na zapewnianie podstawowych potrzeb), ale także możliwość powrotu na stanowisko wcześniej zajmowane. Na początku można przebywać na zwolnieniu lekarskim (180 dni lub 270 w przypadku ciąży), później, na świadczenie rehabilitacyjne (wniosek powinno się złożyć na 6 tygodni przed końcem zwolnienia lekarskiego). Jeśli nadal nie nastąpił powrót do zdrowia kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o rentę z tytułu częściowego lub całkowitego uszczerbku na zdrowiu.  Dla wielu osób ostatecznym rozwiązaniem jest konieczność skorzystania z urlopu bezpłatnego — jak nazwa wskazuje nie ma możliwości otrzymywania pieniędzy podczas niego. Na taki rodzaj urlopu należy uzyskać zgodę zarówno pracownika, jak i przełożonego.

Rozwiązań, które można zastosować w przypadku chorób swoich i bliskich jest dosyć dużo. Należy rozważyć jednak, które będzie odpowiednie, korzystne finansowo i organizacyjnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!