Czym jest refundacja z automatu?

Trwają prace nad funkcjonalnością, która ułatwi pracę lekarzom i aptekarzom. Mowa o specjalnej funkcji aplikacji gabinetowych, która pozwoli automatycznie, z systemu zasięgnąć informację o właściwym poziomie refundacji leków. Trwają prace w Ministerstwie Zdrowia nad tym rozwiązaniem, pracuje nad tym specjalnie powołany zespół.

Czym jest refundacja z automatu?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 8 marca 2023

Dlaczego lekarzom pomoże refundacja z automatu? 

Adam Niedzielski, minister zdrowia, powołał specjalny zespół, który ma stworzyć specjalną koncepcję systemu informatycznego, który automatycznie określi na każdej wystawionej recepcie odpowiedni poziom refundacji zapisanego na niej leku. Obecnie to lekarz każdorazowo musi określić poziom refundacji, biorąc pod uwagę rodzaj schorzenia, wiek pacjenta. I choć w systemie są opcje do wyboru, to o wyborze odpowiedniej musi decydować lekarz. 

Lekarze spoza UE będą leczyć w Polsce. Dostali zgodę w systemie uproszczonymLekarze spoza UE będą leczyć w Polsce. Dostali zgodę w systemie uproszczonymMichał Górecki

Reakcja na uwagi środowiska lekarskiego

- Reagujemy na głosy środowiska lekarskiego, które wskazują na potrzebę zbudowania systemu automatycznego określania poziomu refundacji danego leku u pacjenta. Chcemy w ten sposób pomóc lekarzom i ograniczyć możliwość popełnienia błędów, która sprawia niejednokrotnie, że pacjent musi wrócić do lekarza. Chcemy też w ten sposób do minimum ograniczać tzw. systemową biurokrację – stwierdził minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Kto wejdzie w skład zespołu?

W skład powołanego przez ministra zdrowia zespołu wchodzą, poza reprezentantami ministerstwa, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Naczelnej Rady Lekarskiej, Porozumienia Zielonogórskiego i Rady Organizacji Pacjentów, która działa przy Ministrze Zdrowia. 

Nadchodzi reforma Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)Nadchodzi reforma Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)Martyna Kowalska

Jakie zadania ma zespół powołany w tej sprawie?

Zadaniem tego zespołu będzie przede wszystkim zebranie międzynarodowych doświadczeń w zakresie aplikacji wspierających pracę lekarza w dziedzinie refundacji leków.  Ponadto zespół musi opracować listę na której wskaże leki, które będą w systemie refundacji. Istotne będzie także opracowanie zasad działania tego systemu informatycznego i określenie modelu sztucznej inteligencji, która będzie go wspierać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!