Czy podczas lekcji można spożywać posiłki i chodzić do toalety?

Dzieci w szkole spędzają naprawdę wiele czasu — codziennie przynajmniej kilka godzin, niekiedy także w tym miejscu odbywają się pozalekcyjne zajęcia dodatkowe prowadzone przez nauczycieli lub przez firmy zewnętrzne.

Czy podczas lekcji można spożywać posiłki i chodzić do toalety?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 15 marca 2023

Podczas spędzania takiej ilości czasu w placówce edukacyjnej należy zapewnić dziecku posiłki. Można to zrobić w różny sposób: zapakować lunchboxy z jedzeniem, wykupić obiady na stołówce, w ostateczności — dać pieniądze na zakupy w sklepie, sklepiku szkolnym. Dobrze jednak zadbać, aby były one zbilansowane. Czy jednak podczas lekcji uczeń może spożyć posiłek, wyjść do toalety?

Co wpływa na ocenę z zachowania?

Każda szkoła może wprowadzić swoje zasady związane z ocenianiem zachowania ucznia, należy jednak pamiętać, że utworzone reguły i statut szkolny nie powinny stawać w sprzeczności z obowiązującym prawem. 

Odszkodowanie za wypadek w szkole. Bójka między uczniami. Odpowiadają rodzice czy szkoła?Odszkodowanie za wypadek w szkole. Bójka między uczniami. Odpowiadają rodzice czy szkoła?Michał Górecki

Wiele placówek stosuje system punktowy — to od ich liczby zależy ocena z zachowania. Można je uzyskać na przykład za wykazywanie postaw pozytywnych, działania w wolontariacie, pomoc uczniowską, udział w konkursach, zawodach sportowych. Niestety — punkty mogą zostać także odjęte za postępowanie niezgodne ze statutem, spóźnienia, bójki, kłótnie, używanie przekleństw. Niektórzy nauczyciele dają także punkty ujemne za próbę dyskusji związanych na przykład z jedzeniem podczas lekcji, czy konieczności natychmiastowego wyjścia z zajęć do toalety.

Czy można spożywać posiłki i wychodzić do toalety podczas zajęć lekcyjnych?

Warto powiedzieć jasno: nauczyciel podczas lekcji nie może zastosować zakazów związanych z jedzeniem i piciem, a także z załatwianiem potrzeb fizjologicznych — wychodzeniem do toalety.

Jeśli chodzi o jedzenie — uczeń może zjeść posiłek, ale powinien pamiętać, aby swoim zachowaniem nie przeszkadzać w lekcji, nie zajmować innych osób, czy wywoływać hałasu. W przypadku jakichkolwiek naruszeń prowadzący zajęcia może poprosić o przerwanie posiłku i jego schowanie, a także przykładanie większej uwagi do lekcji.

Zupełnie inną sprawą jest wyrażenie zgody, aby uczeń wyszedł z sali lekcyjnej do toalety w celu załatwienia potrzeby fizjologicznej. Nauczyciel ma obowiązek zapewnienia opieki wszystkim dzieciom, także temu, które koniecznie musi wyjść z klasy. Wspomniany pracownik szkoły powinien sprawować pieczę i zapewnić bezpieczeństwo małoletnim — jak jednak to zrobić? W placówkach edukacyjnych stosuje się różne rozwiązania. W jednej z gdańskich szkół zdarzyło się nawet, że w momencie, gdy ktoś potrzebował wizyty w toalecie — szła cała klasa i oczekiwała na korytarzu.

Odpowiedzialność nauczyciela za uczniówOdpowiedzialność nauczyciela za uczniówMichał Górecki Wielu pracowników oświaty aby uniknąć konsekwencji finansowych różnego rodzaju wypadków wykupują ubezpieczenie na życie dedykowane tej grupie zawodowej.

Jak widać — nauczyciele, którzy uporczywie nie zgadzają się na wychodzenie do toalety, czy spożycie posiłku (w ciszy, nie zaburzając toku lekcji!) nie mają racji. Brak zgody na powyższe w najgorszych przypadkach skutkować problemami zdrowotnymi. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!