Czy podczas lekcji można spożywać posiłki i chodzić do toalety?
Dzieci w szkole spędzają naprawdę wiele czasu — codziennie przynajmniej kilka godzin, niekiedy także w tym miejscu odbywają się pozalekcyjne zajęcia dodatkowe prowadzone przez nauczycieli lub przez firmy zewnętrzne.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 15 marca 2023
Podczas spędzania takiej ilości czasu w placówce edukacyjnej należy zapewnić dziecku posiłki. Można to zrobić w różny sposób: zapakować lunchboxy z jedzeniem, wykupić obiady na stołówce, w ostateczności — dać pieniądze na zakupy w sklepie, sklepiku szkolnym. Dobrze jednak zadbać, aby były one zbilansowane. Czy jednak podczas lekcji uczeń może spożyć posiłek, wyjść do toalety?
Co wpływa na ocenę z zachowania?
Każda szkoła może wprowadzić swoje zasady związane z ocenianiem zachowania ucznia, należy jednak pamiętać, że utworzone reguły i statut szkolny nie powinny stawać w sprzeczności z obowiązującym prawem.
Wiele placówek stosuje system punktowy — to od ich liczby zależy ocena z zachowania. Można je uzyskać na przykład za wykazywanie postaw pozytywnych, działania w wolontariacie, pomoc uczniowską, udział w konkursach, zawodach sportowych. Niestety — punkty mogą zostać także odjęte za postępowanie niezgodne ze statutem, spóźnienia, bójki, kłótnie, używanie przekleństw. Niektórzy nauczyciele dają także punkty ujemne za próbę dyskusji związanych na przykład z jedzeniem podczas lekcji, czy konieczności natychmiastowego wyjścia z zajęć do toalety.
Czy można spożywać posiłki i wychodzić do toalety podczas zajęć lekcyjnych?
Warto powiedzieć jasno: nauczyciel podczas lekcji nie może zastosować zakazów związanych z jedzeniem i piciem, a także z załatwianiem potrzeb fizjologicznych — wychodzeniem do toalety.
Jeśli chodzi o jedzenie — uczeń może zjeść posiłek, ale powinien pamiętać, aby swoim zachowaniem nie przeszkadzać w lekcji, nie zajmować innych osób, czy wywoływać hałasu. W przypadku jakichkolwiek naruszeń prowadzący zajęcia może poprosić o przerwanie posiłku i jego schowanie, a także przykładanie większej uwagi do lekcji.
Zupełnie inną sprawą jest wyrażenie zgody, aby uczeń wyszedł z sali lekcyjnej do toalety w celu załatwienia potrzeby fizjologicznej. Nauczyciel ma obowiązek zapewnienia opieki wszystkim dzieciom, także temu, które koniecznie musi wyjść z klasy. Wspomniany pracownik szkoły powinien sprawować pieczę i zapewnić bezpieczeństwo małoletnim — jak jednak to zrobić? W placówkach edukacyjnych stosuje się różne rozwiązania. W jednej z gdańskich szkół zdarzyło się nawet, że w momencie, gdy ktoś potrzebował wizyty w toalecie — szła cała klasa i oczekiwała na korytarzu.
Odpowiedzialność nauczyciela za uczniówMichał Górecki Wielu pracowników oświaty aby uniknąć konsekwencji finansowych różnego rodzaju wypadków wykupują ubezpieczenie na życie dedykowane tej grupie zawodowej.
Jak widać — nauczyciele, którzy uporczywie nie zgadzają się na wychodzenie do toalety, czy spożycie posiłku (w ciszy, nie zaburzając toku lekcji!) nie mają racji. Brak zgody na powyższe w najgorszych przypadkach skutkować problemami zdrowotnymi.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.