Ubezwłasnowolnienie - gdzie złożyć wniosek?

Sytuacja, kiedy w domu pojawia się osoba chora, potrzebująca opieki przez całą dobę jest bardzo trudna. Bardzo często wymaga przeorganizowania trybu życia wszystkich domowników oraz zmiany ich nawyków — wszystko w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobie chorującej.

Ubezwłasnowolnienie - gdzie złożyć wniosek?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 21 marca 2023

Dziś słów kilka na temat możliwości prawnych zapewniających bezpieczeństwo finansowe oraz zdrowotne chorującego. Czy proces ubezwłasnowolniania jest trudny? Czy konieczne jest wystąpienie do sądu i kto zająć się taką sprawą?

Po co ubezwłasnowolnienie?

Zdarzają się głosy, że ubezwłasnowolnienie wcale nie jest potrzebne, jeśli ktoś zapewnia opiekę całodobową bliskiej osobie. To bardzo mylne rozumowanie — podjęcie takiej decyzji często jest bardzo ważnym przejawem dbania o chorego. Przede wszystkim — jeśli ktoś nie jest ubezwłasnowolniony — należy uzyskać zgodę na przeprowadzenie konsultacji lekarskich i zabiegów medycznych. To może być trudne — w zależności od tego, w jakim stanie jest dana osoba i jak bardzo orientuje się w konieczności ich przeprowadzania.

Udzielić pomocy bez zgody pacjenta można jedynie w momencie zagrożenia życia.

Ubezwłasnowolnienie do likwidacji?Ubezwłasnowolnienie do likwidacji?Monika Świetlińska

Taki proces pozwala na zabezpieczenie interesów danej osoby, może to być ubezwłasnowolnienie:

  • częściowe — stan osoby nie jest poważny (nie może być orzeczone całkowite), jednak niezbędne jest zadbanie o interesy danej osoby (np. w przypadku uzależnienia od alkoholu, narkotyków, czy choroby psychicznej),
  • całkowite — nie można podejmować żadnych czynności prawnych.

Podjęcie takiej decyzji pozwala na możliwość podejmowania decyzji ważnych dla zdrowia i życia chorego, a także ustrzeże przed nieodpowiedzialnymi krokami takimi jak możliwość:

  • brania kredytów,
  • nieodpowiedzialnego zarządzania pieniędzmi,
  • zakupów na duże kwoty,
  • podpisywania niekorzystnych umów,
  • bycia wykorzystanym przez osoby o złych zamiarach

Nie należy się obawiać rozpoczęcia procesu ubezwłasnowolniania osoby bliskiej — to wbrew pozorom wyraz troski o chorego, nie o rodzinę, czy sprawy finansowe.

Jakie kroki podjąć?

Proces ubezwłasnowolniania niestety jest czasochłonny. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest złożenie wniosku do sądu okręgowego bliskiego miejscu zamieszkania osoby, której dotyczy wniosek. 

Jakie dokumenty należy złożyć w sądzie?

  • wniosek (3 egzemplarze),
  • akt urodzenia (3 egzemplarze, w tym 1 oryginał),
  • akt urodzenia lub akt małżeństwa (3 egzemplarze: oryginał i 2 kopie).
  • zaświadczenie lekarskie (powinno pochodzić od lekarza specjalisty, wyczerpująco określać stan zdrowia osoby, wobec której będzie toczyć się postępowanie).

To nie koniec — w momencie, kiedy zostanie orzeczone ubezwłasnowolnienie, nastąpi uprawomocnienie wyroku — z sądu okręgowego jest wysyłany odpis do sądu rejonowego (dokładniej mówiąc — wydziału rodzinnego, nazywanego również opiekuńczym).

Alimenty na dorosłe dziecko niepełnosprawne.Alimenty na dorosłe dziecko niepełnosprawne.Małgorzata Łaziuk

Taki wniosek mogą złożyć krewni w linii prostej, przedstawiciel ustawowy lub małżonek. W innym przypadku należy złożyć wniosek do prokuratora. Warto pamiętać, że istnieje możliwość zmiany zakresu ubezwłasnowolnienia: w przypadku, jeśli stan zdrowia pogorszy się można uzyskać ubezwłasnowolnienie całkowite; jeśli się polepszy — częściowe. Dodatkowo — nie jest określany czas, na jaki orzeczone jest ubezwłasnowolnienie.

Ubezwłasnowolnienie to forma zadbania o bezpieczeństwo osoby z poważnymi problemami zdrowotnymi. Należy pamiętać, że to nie tylko uniknięcie kłopotów prawnych (np. zaciągania kredytów czy podejmowania decyzji), ale rzecz ważna w sprawach zdrowotnych, kiedy chory nie jest w stanie podejmować decyzji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!