NFZ nałożył karę na szpital, w którym pracuje Mama Ginekolog!

Zadaniem lekarza jest udzielenie pomocy pacjentowi. Powinien wyczerpująco odpowiedzieć na zadane pytania, zlecić w razie konieczności niezbędne badania pozwalające ocenić stan zdrowia. Niestety często oczekiwanie do specjalistów trwa dosyć długo — kilka miesięcy lub dłużej (rok, czy nawet dwa lata).

NFZ nałożył karę na szpital, w którym pracuje Mama Ginekolog!
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 24 marca 2023

Nie tak dawno na naszej stronie pojawił się artykuł opisujący działania Nicole Sochacki — Wójcickiej, często pojawiającej się w social mediach ginekolog edukującej na tematy związane z kobiecością, ciążą, porodem, a nawet z opieką nad dziećmi. Czy w jej sprawie pojawiły się nowe informacje? 

Sprawa Mamy Ginekolog — o co chodzi?

Kilka tygodni temu Mamą Ginekolog wywołała burzę medialną przyznając się, że w miejscu pracy przyjmuje osoby bliskie, przyjaciół nie nakazując im oczekiwania w kolejce, organizowała wizyty, pomiędzy pacjentami, którzy musieli poczekać na konsultację lekarską.

Czy placówka z kontraktem z NFZ respektuje skierowanie z prywatnego gabinetu?Czy placówka z kontraktem z NFZ respektuje skierowanie z prywatnego gabinetu?Joanna Gościńska

Dodatkowo — kobieta wspominała, że nie żałuje swojego postępowania — te słowa również wzbudziły bardzo duże kontrowersje wśród różnych grup: lekarzy, pacjentów, odbiły się szerokim echem na wielu profilach w social mediach.

Wyniki kontroli przeprowadzonej przez NFZ

Z powodu wypowiedzi influencerki zalecono przeprowadzenie kontroli w jej miejscu pracy. Miała ona na celu sprawdzenie prawidłowości wykorzystywania środków przekazywanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a także sposobu przyjmowania pacjentów. Sytuacja związana z organizowaniem wizyt “po znajomości” jest absolutnie naganna.

Dziś znane są już wyniki takiej kontroli przeprowadzonej przez NFZ: na placówkę została nałożona duża kara: Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Matki i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego musi zapłacić ponad 25 tysięcy złotych. Tak duża kwota związana jest z błędami w wypełnianiu sprawozdań, czy w rozliczaniu hospitalizacji.

Nieprawidłowość w finansowaniu pobytu w szpitalu — ta sprawa również dotyczy Nicole Sochacki — Wójcickiej, czyli Mamy Ginekolog — kobieta na swoją prośbę została przyjęta na 10 dni do szpitala, aby sprawować opiekę nad dzieckiem. Nie przeprowadzono żadnych zabiegów medycznych (oprócz pojedynczego sprawdzenia stanu zdrowia).

Sprawa Mamy Ginekolog — o co chodzi?Sprawa Mamy Ginekolog — o co chodzi?Małgorzata Łaziuk

Na zapłatę takiej kwoty placówka ma 14 dni — musi wnieść ją do Mazowieckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapowiedziano również czynności sprawdzające tworzenie kolejek do lekarzy w ciągu poprzednich dwóch lat. Nicole Sochacki — Wójcicka zapowiedziała, że opłaci karę, a także wystosowała przeprosiny za "szum medialny"

Jest to afera, o której mówiono bardzo dużo, w mediach powstało naprawdę wiele artykułów na ten temat. Warto mieć nadzieję, że sytuacja związana z przyjmowaniem pacjentów powiązanych rodzinnie z lekarzem w placówce finansowanej przez NFZ, samowolne zmiany w lekarskim grafiku i konieczność oczekiwania przez innych, mimo, że było się zapisanym na daną godzinę nie będzie się powtarzać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!