Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w rozporządzeniu dotyczącym Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. Zgodnie z projektem, rejestry będą działać dłużej niż pierwotnie planowano, a ich funkcjonowanie zostanie przedłużone do dnia 30 września 2023 roku.

Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 23 marca 2023

MZ nadal chce gromadzić dane o COVID-19

Projekt rozporządzenia ma na celu umożliwienie dalszego gromadzenia danych niezbędnych do monitorowania istotnych parametrów epidemicznych i klinicznych dotyczących COVID-19, w związku z ryzykiem kolejnej fali zachorowań.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że rejestracja pacjentów z COVID-19 jest niezwykle ważna dla walki z epidemią, a przedłużenie czasu funkcjonowania rejestru pozwoli na uzyskanie lepszych informacji na temat rozwoju choroby i zwiększenie skuteczności działań podejmowanych przez służby medyczne.

WHO niepocieszone rozluźnieniem w sprawie pandemii. Chce przywrócić kraje do porządkuWHO niepocieszone rozluźnieniem w sprawie pandemii. Chce przywrócić kraje do porządkuMonika Świetlińska

"Projekt zakłada wydłużenie czasu funkcjonowania rejestru w związku z ryzykiem kolejnejfali zachorowań na COVID-19. W związku z tym ryzykiem konieczne jest dalszeutrzymywanie rejestru, w którym mogą być gromadzone dane niezbędne do monitorowaniaistotnych parametrów epidemicznych i klinicznych tego zjawiska" - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Wpływ zmian na funkcjonowanie

Projekt rozporządzenia ogłoszony 20 marca wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia. Ze względu na konieczność utrzymania rejestru w celu monitorowania sytuacji epidemicznej, decyzja ta została uzasadniona jako konieczna. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zmiany nie wpłyną na mikroprzedsiębiorców oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

Projekt rozporządzenia nie wymaga przedstawienia właściwym organom i instytucjom Unii Europejskiej, w tym Europejskiemu Bankowi Centralnemu, w celu uzyskania opinii, dokonania powiadomienia, konsultacji albo uzgodnienia. Projekt rozporządzenia nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.

Jaki cel przedłużenia?

Dzięki przedłużeniu funkcjonowania Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19, służby medyczne będą miały dostęp do bardziej szczegółowych informacji na temat rozwoju choroby, co przyczyni się do zwiększenia skuteczności działań podejmowanych w celu walki z epidemią. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że rejestrowanie pacjentów z COVID-19 jest jednym z kluczowych narzędzi w walce z pandemią, dlatego przedłużenie czasu funkcjonowania rejestru jest tak ważne.

Czym jest Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19?

Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19 to system informatyczny, który został uruchomiony w Polsce na początku pandemii COVID-19 w celu gromadzenia informacji o osobach zakażonych koronawirusem. Rejestracja pacjentów w systemie jest obowiązkowa i dotyczy wszystkich przypadków podejrzenia lub potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2.

Na co umierają Polacy? Najnowsze daneNa co umierają Polacy? Najnowsze daneMonika Świetlińska

W Krajowym Rejestrze Pacjentów z COVID-19 gromadzone są informacje takie jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania, data rozpoznania zakażenia, objawy kliniczne, wyniki badań laboratoryjnych, hospitalizacja, leczenie i powikłania choroby.

Dane te są wykorzystywane przez służby medyczne i władze sanitarno-epidemiologiczne w celu monitorowania rozwoju epidemii i podejmowania decyzji w zakresie działań mających na celu zapobieganie i zwalczanie COVID-19. Wprowadzenie obowiązkowej rejestracji pacjentów z COVID-19 ma na celu usprawnienie działań w walce z pandemią, a także zapewnienie skutecznej opieki medycznej dla chorych na COVID-19.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!