Setki kobiet z ciężkimi komplikacjami po zabiegach powiększania piersi

Pięć spraw zakończonych zawarciem ugód na bardzo korzystnych dla poszkodowanych warunkach, kilkanaście sądowych postępowań o zapłatę odszkodowań w toku – tak wygląda bilans sądowych batalii, mających związek z poważnymi powikłaniami po zabiegach medycyny estetycznej, z których największa część dotyczy powiększania piersi z zastosowaniem żelu Aquafilling.

Setki kobiet z ciężkimi komplikacjami po zabiegach powiększania piersi
  • Jakub Stasak
  • /
  • 23 marca 2023

Szkodliwa alternatywa

Szeroko rozumiane „modelowanie niedoskonałości ciała”, głównie powiększanie piersi, ale także zabiegi na pośladkach, udach i łydkach – przede wszystkim w tych obszarach medycyny estetycznej przez kilka lat stosowany był żel Aquafilling Bodyline (późniejsza nazwa: Los Deline).

Zabiegi z użyciem preparatu reklamowanego jako „małoinwazyjna alternatywa dla chirurgii plastycznej” oferowane były przez lekarzy najróżniejszych specjalności.

Twoja przychodnia MA OBOWIĄZEK odbierać telefonyTwoja przychodnia MA OBOWIĄZEK odbierać telefonyMonika Świetlińska

Co ciekawe, sformułowanie „najróżniejszych” można w tym kontekście uznać za słowo klucz, ponieważ byli wśród nich nawet dentyści, którym polskie prawo wprost zabrania udzielania świadczeń poza obrębem jamy ustnej i twarzoczaszki.

Okazało się jednak, że produkt ten ma w swoim składzie poliakrylamid, substancję, której szkodliwy wpływ na ludzki organizm znany był od dawna.

Odpowiednie kroki prawne w tej kwestii podjęte zostały już w 2020 roku, kiedy to Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nakazał wycofanie żelu z obrotu, a prokuratura wszczęła śledztwo.

Postępowania odszkodowawcze w toku

Niestety, setki kobiet, które do tego czasu zdążyły poddać się zabiegom modelowania piersi z użyciem wspomnianego wypełniacza, musi się obecnie mierzyć z bardzo poważnymi komplikacjami, takimi jak stany zapalne, bolesność, stwardnienia, zwłóknienia, opuchlizny, utrata możliwości karmienia piersią, deformacje czy migracje żelu po ciele.

Żmudna i długa walka o powrót do zdrowia w niektórych przypadkach wiąże się nawet z koniecznością amputacji piersi.

Nie można pobierać opłat od pacjentów za zakwaterowanie i wyżywienieNie można pobierać opłat od pacjentów za zakwaterowanie i wyżywienieMonika Świetlińska

Aktywnie zaangażowany w sprawę Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, podkreśla:

„Skala tego problemu jest niepokojąco duża, bo zdarzenia niepożądane dotyczące Aquafilling były przez lata ukrywane. Dzięki temu kwitł biznes z tym związany, niestety kosztem pacjentów. To tylko potwierdza, jak bardzo potrzebna jest przygotowywana obecnie zmiana przepisów, która zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz jakość usług medycznych”.

Biuro Rzecznika przyjmuje od poszkodowanych zgłoszenia, które analizowane są przez posiadający duże doświadczenie w tematyce błędów medycznych zespół radców prawnych.

Na podstawie rzeczonych analiz:

• w trzynastu przypadkach Rzecznik wstąpił na prawach prokuratora do toczących się w całej Polsce postępowań cywilnych,

• do pięciu podmiotów leczniczych stosujących tego typu zabiegi skierowane zostały przedsądowe wezwania do zapłaty zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanych, a w jednej ze spraw powództwo do sądu o zapłatę wysokiej kwoty,

• w pięciu sprawach z udziałem Rzecznika doszło do zawarcia ugód z lekarzami, których odpowiedzialność prawna związana jest nie tylko z samym zastosowaniem niebezpiecznego produktu, ale również wprowadzeniem pacjentek w błąd, co do braku ryzyka powikłań i nieprawidłowościami w sprawowanej nad nimi opiece.

Stosując amantadynę, lekarz naruszył zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnychStosując amantadynę, lekarz naruszył zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnychMonika Świetlińska

W kolejnych kilkunastu sprawach Rzecznik pozostaje w stałym kontakcie z poszkodowanymi, gotów do udzielenia pomocy przed sądem w najdogodniejszym dla nich momencie, zapewnia:

„Jesteśmy zdeterminowani, by zapewnić skuteczne wsparcie prawne wszystkim pacjentkom pokrzywdzonym na skutek zastosowania tej niebezpiecznej metody. Każda z poszkodowanych może liczyć na pomoc Rzecznika w dochodzeniu odszkodowania, niezbędnego w dalszych staraniach o dojście do zdrowia”.

Rzecznik do dyspozycji

Warto pamiętać, że z pomocy Rzecznika Praw Pacjenta skorzystać może każdy, kto uważa, że przysługujące mu w tym zakresie prawa zostały w jakikolwiek sposób naruszone.

Poród bez bliskiej osoby niezgodny z prawemPoród bez bliskiej osoby niezgodny z prawemMonika Świetlińska

Złożenie stosownego wniosku skutkuje wszczęciem postępowania wyjaśniającego,

Istnieje także możliwość zwrócenia się do Rzecznika z prośbą o jego udział w toczącym się już postępowaniu cywilnym dotyczącym naruszenia praw pacjenta bądź wytoczenie powództwa na rzecz poszkodowanego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!