Jak wnieść sprzeciw wobec opinii czy orzeczenia lekarza?

Wizyta u lekarza ma za zadanie pomóc w pozbyciu się chorób,  w wyeliminowaniu niepokojących lub nieprzyjemnych objawów zdrowotnych, czy uzyskaniu recepty na przyjmowane leki. Czasem niezbędne jest również wystawienie zaświadczenia lub opinii lekarskiej niezbędnej w załatwieniu ważnych spraw np. w ubieganiu się przyjęcie do szkoły, klasy o specjalnym profilu, odbyciu podróży samolotem, czy złożenia dokumentów odszkodowawczych do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jak wnieść sprzeciw wobec opinii czy orzeczenia lekarza?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 29 marca 2023

Co jednak w przypadku, kiedy występują podstawy, aby nie zgadzać się z przedstawioną przez lekarza opinią? Ile czasu trwa rozpatrywanie sprzeciwu? Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na ten temat — poznanie praw pacjentów to ważna sprawa!

Kto może wnieść sprzeciw?

Czasem niezbędne jest wykonanie czynności sprawdzających, czy wydana przez lekarza opinia jest zgodna ze stanem faktycznym. Można zasięgnąć informacji drugiego lekarza, a także złożyć sprzeciw wobec wydanej decyzji.

Taką czynność (złożenie wniosku) może wykonać każdy pacjent, a także — w razie potrzeby — jego przedstawiciel ustawowy. Warto zapamiętać, że pełnomocnik, czyli na przykład radca prawny albo adwokat nie może złożyć sprzeciwu, W przypadku, kiedy uczyni to pełnomocnik będzie to po prostu nieważne, nie zostanie nadany bieg sprawie.

Nie zgadzam się na pobranie narządów do transplantacji. Gdzie zgłosić sprzeciw?Nie zgadzam się na pobranie narządów do transplantacji. Gdzie zgłosić sprzeciw?Dorota Kraskowska

Taki sprzeciw nie jest związany, co może niektóre osoby zaskoczyć, z komisjami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a czy z medycyną pracy oraz procesem starania się o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. To zupełnie inne sprawy!

Jak wnieść sprzeciw ku decyzji lekarza?

Sprzeciw należy kierować do Biura Rzecznika Praw Pacjenta, w formie pisemnej: listownie, za pomocą wiadomości e-mail, a także — przez platformę e-PUAP. Niezbędne jest jasne określenie, z jaką opinią lekarza się nie zgadza, a także — dlaczego. W przypadku, kiedy w złożonym dokumencie nie znajdzie się uzasadnienie, czy własnoręczny podpis — dokument nie jest przekazywany do rozpatrzenia, oddawany jest pacjentowi.

Dalszą drogą jest, że sprawą zajmuje się Komisja Lekarska, która działa przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

Złożony wniosek powinien zawierać dane identyfikacyjne pacjenta, czyli przede wszystkim imię, nazwisko, adres (na który w późniejszym czasie będą kierowane informacje związane z załatwianiem sprawy), dane przedstawiciela ustawowego (jeśli jest taka osoba), a także dokładne informacje o opinii, wobec której wyrażany jest sprzeciw. Warto wspomnieć, że pierwszą czynnością, która jest wykonywana to właśnie sprawdzenie, czy wniosek jest kompletny, nie zawiera błędów formalnych — dopiero potem powoływana jest komisja, która zapoznaje z przesłanym wnioskiem. Dobrze jest dołączyć kserokopie posiadanych dokumentów.

Jak pracuje komisja lekarska przy biurze Rzecznika Praw Pacjenta?

Każdą sprawą związaną ze sprzeciwem zajmują się trzej lekarze, co najmniej dwaj muszą być tej samą specjalizacji, co lekarz wystawiający opinię. Mogą wydać decyzję na podstawie sprawdzenia dokumentów, lub zaprosić pacjenta na badanie pomagające w jej wydaniu.

Bardzo ważne jest, aby wykonać tę czynność w odpowiednim czasie: jest na to 30 dni od momentu, w którym opinia zostanie udostępniona pacjentowi. Tyle samo czasu jest na zbadanie tematu przez specjalistów sprawy oraz przekazanie decyzji składającemu wniosek. Komisja musi w ciągu 30 dni zbadać sprawę oraz ocenić, czy sprzeciw jest bezzasadny, czy słuszny.

Czy można odwołać się od decyzji lekarza orzecznika ZUS?Czy można odwołać się od decyzji lekarza orzecznika ZUS?Mikołaj Frączak

Opinia komisji lekarskiej jest nieodwołalna, ostateczna, nie można się już od niej odwołać. Istnieje katalog sytuacji, w których sprzeciw przysługuje, a w których nie można go złożyć — ich spis można znaleźć na stronie Rzecznika praw Pacjenta.

Warto znać swoje podstawowe prawa, a jednym z nich jest właśnie możliwość wyrażenia sprzeciwu, braku zgody z przedstawioną opinią lekarską. Niebawem w naszym serwisie pojawi się seria artykułów, w których opowiemy o innych prawach pacjenta, które także warto poznać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!