Tych leków nie ma w aptekach!

Kolejna epidemia rozlewa się na kraj. Stale rośnie liczba zakażeń paciorkowcami. Nie byłoby to problemem, jeśli w aptekach byłyby leki niezbędne do leczenia takich infekcji. Niestety magazyny apteczne świecą pustkami. Z tego powodu niemały problem mają lekarze POZ, którzy muszą wdrażać leczenie zastępcze. To jedna z wielu przyczyn, z powodu których te z pozoru banalne zakażenia mają bardzo ciężki przebieg. 

Tych leków nie ma w aptekach!
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 3 kwietnia 2023

Co mówi o zakażeniach Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH — PIB? 

Coraz więcej osób choruje na szkarlatynę, chorobę, która jest wywoływana przez paciorkowce. Raport Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH — PIB mówi o danych zachorowań. Wynika z niego, że od 1 stycznia do 15 marca odnotowano w Polsce 9557 przypadków tej choroby. W takim samym okresie 2022 r. zachorowań było tylko 1044.

Co zrobić z przeterminowanymi lekami?Co zrobić z przeterminowanymi lekami?Mikołaj Frączak

Ponadto na początku roku 2023 zanotowano trzy razy większą liczbę zachorowań na inwazyjną chorobę, którą wywołuje paciorkowiec typu A — Streptococcus pyogenes. Zakażenie nim wywołuje różę oraz zespół wstrząsu toksycznego. Trzeci rodzaj paciorkowca, który też w tym roku mocniej zaatakował to Streptococcus pneumoniae, czyli pneumokoki. Zakażeń nimi jest dwa razy więcej niż rok temu (749). 

Jakie jeszcze choroby wywołują paciorkowce? 

Paciorkowce można najszerzej kojarzyć z anginą, ale mogą one także wywołać bardzo wiele schorzeń. ich objawy mogą być bardzo różne i często dokuczliwe: 

  • bóle brzucha, 
  • wymioty, 
  • nudności, 
  • wysoka gorączka, 
  • silny ból oraz obrzęk gardła, 
  • powiększone węzły chłonne, 
  • trudności z połykaniem. 

Sprzedawali leki zagranicę. A w Polsce brakowałoSprzedawali leki zagranicę. A w Polsce brakowałoMonika Świetlińska

Jakich leków brakuje w aptekach? 

Lekarze podkreślają, że ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i podanie leków pacjentom. A z tym jest już różnie. Od kilku miesięcy znacznie utrudniony jest dostęp do leków — antybiotyków z grupy penicylin. Brakuje ich w hurtowniach farmaceutycznych, czego efektem są puste póki w aptekach.

Ponadto bardzo brakuje leków, które zawierają fenoksymetylopenicylinę. Są one podstawowym wyborem podczas leczenia anginy. Popularny Ospen dla dorosłych, czy Ospen 750 dla dzieci, Augmentin — oto leki, których na próżno szukać w aptekach.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!