Rządowe pieniądze dla szpitali

Ministerstwo Zdrowia zakończyło konkurs w ramach którego rozdysponowało ponad pół miliarda złotych. Pieniądze trafią do 33 szpitali na terenie Polski. Sfinansują one za nie roboty budowlane, remonty i zakup nowego sprzętu. 

Rządowe pieniądze dla szpitali
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 3 kwietnia 2023

React-EU — wspieranie naprawy i odpornosci systemu ochrony zdrowia

Dr Adam Niedzielski, minister zdrowia stwierdził: Naszym celem jest systematyczna poprawa infrastruktury szpitalnej i doposażenie w najnowocześniejszy sprzęt. Już dziś nasze szpitale nie mają się czego powstydzić w zestawieniu z placówkami tzw. starych państw Unii Europejskiej. Jednak naszym celem jest stworzenie jednego z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia w Europie, stąd systematycznie pojawiają się i będą się pojawiać kolejne konkursy i kolejne dofinansowania. 

Marcin Martyniak, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za inwestycje dodał: Stawiamy na poprawę jakości opieki szpitalnej i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów.  Zwiększamy dostęp do diagnostyki, ale również pomagamy szpitalom zadbać choćby o poprawę efektywności energetycznej budynków. W ramach prowadzonych konkursów staramy się wesprzeć szpitale na każdym możliwym polu. 

Co zostanie sfinansowane w ramach programu? 

Przede wszystkim, dzięki rozdysponowanym pieniądzom uda się opłacić przebudowy budynków, remonty i modernizacje. Ponadto zostanie sfinansowany zakup nowoczesnego sprzętu pokroju: kamer gamma, rezonansów magnetycznych, zestawów chirurgii robotowej, neuronawigacji, USG z głowicą śródoperacyjną, RTG cyfrowych, systemów mikroskopowych dla diagnostyki onkohematologicznej, czy mammografów.

Kto otrzymał dofinansowanie w ramach React-EU?

Kilka placówek szpitalnych z kraju może liczyć na pełne, 20-milionowe finansowanie swoich projektów, są to: 

  • Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 
  • Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim, 
  • Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 

Ostatni z nich za pieniądze z grantu będzie mógł doposażyć w sprzęt oddziały: kardiologiczny, rehabilitacji kardiologicznej, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej i transplantologii, kliniczny chirurgii ogólnej, endokrynologicznej i gastroenterologicznej oraz bloki operacyjne, a także pracownię endoskopii.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.