Dawca krwi - uprawnienia. Co się zmieni?

Dawcy krwi odgrywają niezwykle ważną rolę w ratowaniu życia ludzkiego, a ich działania są bardzo szanowane i doceniane. Oddawanie krwi może być także dla dawcy źródłem satysfakcji i dumy, ponieważ pozwala na bezpośredni wpływ na poprawę zdrowia i życia innych ludzi. Krwiodawcom po tej czynności przysługują ulgi, a po donacji odpowiedniej ilości litrów — można wyrobić książeczkę honorowego dawcy, która daje posiadaczom szczególne udogodnienia. Na co mogą liczyć osoby, które oddały krew? Czy z tego powodu przysługują specjalne przywileje?

Dawca krwi - uprawnienia. Co się zmieni?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 11 kwietnia 2023

Jakie uprawnienia mają krwiodawcy?

Osoby, które oddają krew mogą skorzystać z różnych przywilejów. Należy jednak rozgraniczyć, czy związane są one z samą czynnością oddawania krwi, czy z posiadaniem legitymacji honorowego krwiodawcy. 

Jeśli chodzi o to pierwsze — umożliwione rzeczy mają przyczynić się do stworzenia jak najlepszych warunków do regeneracji osoby, która oddała krew. Najważniejsze z nich to:

  • możliwość skorzystania z posiłku regeneracyjnego, który powinien mieć ok. 4500 kalorii (najczęściej jest to czekolada),
  • zwrot kosztów dotarcia do miejsca, w którym oddawana jest krew,
  • zwrot utraconego dochodu.

Dodatkowo — na dzień donacji krwi można uzyskać zwolnienie z zajęć lekcyjnych lub z pracy (w czasach covidowych przysługuje dwa dni wolnego). Bardzo ważne jest, aby uprzedzić pracodawcę o zamiarze oddania krwi i skorzystania z dni wolnych przysługujących na ten cel.

Jakie przywileje ma krwiodawca? Czy opłaca się oddać krew?Jakie przywileje ma krwiodawca? Czy opłaca się oddać krew?Anna Malinowska

Dla wielu osób może okazać się to zaskakujące, ale w momencie, gdy krew po badaniach nie zostanie zakwalifikowana — nie będzie możliwości skorzystania z wolnego dnia w pracy. Jednak pracownik nie będzie miał nieobecności nieusprawiedliwionej — otrzyma zaświadczenie, które powinien przedłożyć pracodawcy. Taki druk zwalnia jedynie z nieobecności do momentu zakończenia wizyty w miejscu, w którym oddawana jest krew!

Dodatkowo możliwe jest również skorzystanie z:

  • ulgi podatkowej
  • wyników badań materiału bez opłat
  • krewkarty (dokumentu potwierdzającego grupę krwi, jest on bezpłatny lub za niską opłatą).

Drugi przypadek to posiadanie legitymacji Zasłużonego Krwiodawcy. Dokument umożliwia:

  • zakup niektórych leków z ulgą lub otrzymanie bezpłatnie,
  • skorzystanie z porady lekarza bez kolejki (lub w aptekach)
  • uzyskanie zniżki w przejazdach (zależne jest to od ustaleń miasta),
  • otrzymanie rabatów w różnych miejscach (na przykład w sklepach czy hotelach, a także w tych firmach, które przystąpiły do programu “Dawcom w darze”). 

Legitymacja honorowego krwiodawcy to dokument potwierdzający status osoby, która regularnie oddaje krew i spełnia określone wymagania organizacji zajmującej się krwiodawstwem. Legitymacja ta jest wydawana na wniosek dawcy krwi, który spełnił określone kryteria, takie jak liczba oddanych jednostek krwi lub okres regularnego oddawania krwi.

Mimo najszczerszych chęci zdarza się, że z powodu przeciwwskazań (na przykład chorób immunologicznych, niskiej wagi ciała, czy złych wyników badań) niektórzy nie mogą zostać dawcą krwi.

Projekt ustawy — zmiany, które mają wejść w życie

Od niedawna wiadomo, że w stosunku do krwiodawstwa mają być wprowadzane zmiany.  Projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie zawiera rozwiązania, które wspierają osoby, które zdecydowały się na wsparcie banków krwi. Najważniejszym z nich jest wprowadzenie na stałe drugiego dnia, który pozwoli na lepszą regenerację (aktualnie również są dwa dni, jednak jeden związany jest z donacją krwi w pandemii). Powstanie nowa odznaka, którą będzie można otrzymać w momencie, w którym osiągnie się oddanie 50 litrów krwi (Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu I stopnia). Zostanie także zmienione nazewnictwo tej za 20 litrów (Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu II stopnia).

Powstała baza krwiodawców – jak działa?Powstała baza krwiodawców – jak działa?Martyna Kowalska

We wspomnianym projekcie znajdują się także inne zmiany, na przykład usystematyzowanie obliczania godzin związanych z wolnym — nie do 24, a do końca danej zmiany. Pielęgniarki będą mogły podejmować decyzję o tym, czy pacjent będzie mógł zakwalifikowany do pobrania krwi. Ratownik, perfuzjonista, czy załoga LPR (podczas przewozu chorego do innego szpitala) będą mogły zadecydować, czy u pacjenta odbędzie się przetaczanie krwi. Ważną zmianą będzie także powołanie Narodowego Frakcjonatora Osocza.

Oddawanie krwi to bardzo ważna działalność, ponieważ może uratować życie wielu ludzi. Jest ona niezbędna do wielu medycznych procedur, takich jak operacje, leczenie chorób, wypadków oraz ciężkich urazów.

Jest to również działanie korzystne dla dawców. W trakcie oddawania krwi organizm produkuje nowe komórki, co sprzyja poprawie zdrowia i kondycji fizycznej. Badania medyczne przed oddaniem krwi pozwalają na wykrycie chorób i stanów, które mogą wymagać dalszej diagnozy lub leczenia.

Wspieranie oddawania krwi ma również pozytywny wpływ na całe społeczeństwo, ponieważ może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia i dobrobytu, a także promuje pozytywne wartości takie jak solidarność, empatia oraz altruizm.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!