Coraz więcej L4 w związku z chorobami układu oddechowego

W pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku w Polsce zarejestrowano ponad 5 milionów zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wynika, że najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu oddechowego. W porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku, zarówno liczba dni absencji chorobowej, jak i liczba zaświadczeń lekarskich zwiększyła się o odpowiednio 8,6% i 16,1%.

Coraz więcej L4 w związku z chorobami układu oddechowego
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 12 kwietnia 2023

Coraz więcej chorujemy

W lutym 2023 roku zarejestrowano 2,4 miliona zaświadczeń lekarskich na łączną liczbę 24,0 milionów dni absencji chorobowej z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem oraz opieki nad innym członkiem rodziny. W porównaniu ze styczniem 2023 roku liczba dni absencji chorobowej spadła o 12,9%, a liczba zaświadczeń lekarskich o 9,9%. Jednak w porównaniu z lutym 2022 roku zarówno liczba dni absencji, jak i liczba zaświadczeń lekarskich wzrosła o 7,1% i 15,5% odpowiednio. Dane podała prof. GertrudaUścińska, prezes ZUS.

Dawca krwi — uprawnienia. Co się zmieni?Dawca krwi — uprawnienia. Co się zmieni?Małgorzata Łaziuk

Liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu choroby własnej osobom ubezpieczonym w ZUS w okresie od stycznia do lutego 2023 roku wyniosła 4,1 miliona, a liczba dni absencji chorobowej z tych zaświadczeń 42,5 miliona. Przeciętna długość zaświadczenia to 10,31 dnia, a skumulowana (od początku roku) przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 16,19 dnia (15,92 dnia dla mężczyzn i 16,41 dnia dla kobiet).

W analogicznym okresie 2022 roku te wartości wynosiły odpowiednio: 17,44 dnia, 16,74 dnia oraz 18,00 dnia.

W porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku, liczba dni absencji chorobowej z tytułu choroby własnej ubezpieczonych w ZUS wzrosła o 6,8%, a liczba zaświadczeń lekarskich o 13,0%. W okresie styczeń-luty 2023 roku ponad połowę (55,6%) zaświadczeń z tytułu choroby własnej wystawiono kobietom. W analogicznym okresie 2022 roku odsetek ten wynosił nieznacznie więcej, czyli 55,7%.

Na co jeszcze chorujemy?

W okresie styczeń-luty 2023 roku najczęstszą przyczyną chorobową absencji były choroby układu oddechowego, które stanowiły 20,6% ogółu liczby dni absencji (8,7 miliona dni absencji chorobowej). Na drugim miejscu znalazły się choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej, stanowiące 15,8% ogółu (6,7 miliona dni absencji). Na trzecim miejscu były ciąża, poród i połóg, stanowiące 13,7% ogółu (5,8 miliona dni absencji).

5 dawka szczepienia przeciw COVID-19 od 15 kwietnia5 dawka szczepienia przeciw COVID-19 od 15 kwietniaDamian Jemioło

Kolejnymi przyczynami były urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych (11,8% ogółu, czyli 5,0 miliona dni absencji) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (9,8% ogółu, czyli 4,2 miliona dni absencji).

Znaczny wzrost. Dlaczego?

Warto zwrócić uwagę na to, że choroby układu oddechowego stanowią przyczynę absencji chorobowej od dłuższego czasu, ale w 2023 roku zaobserwowano znaczny wzrost liczby dni absencji chorobowej z tym związanych. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego liczba dni absencji chorobowej z powodu chorób układu oddechowego wzrosła o 5,7 punktów procentowych (czyli o 47,9%). Jest to prawdopodobnie wynikiem pandemii COVID-19 i zwiększonej liczby zachorowań na choroby dróg oddechowych.

Należy zwrócić uwagę także na fakt, że w okresie styczeń-luty 2023 roku zarejestrowano 66,2 tysiące zaświadczeń lekarskich związanych z jednostką chorobową COVID-19, na łączną liczbę 435,7 tysięcy dni absencji chorobowej. W porównaniu z innymi przyczynami chorób jest to niewielka liczba, jednak w kontekście obecnej sytuacji pandemicznej warto zwrócić na to uwagę.

W analizowanym okresie wystawiono zaświadczenia lekarskie na różne okresy czasu. Około 43,2% zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej dotyczyło okresu od 1 do 5 dni, w tym 5,3% zaświadczeń jednodniowych. Na okres od 6 do 10 dni wystawiono 25,2% ogółu zaświadczeń, natomiast na okres od 11 do 30 dni — 27,4% ogółu zaświadczeń lekarskich.

Konsekwencje

Choroby wpływają na ekonomię kraju, gdyż chorujący nie są w stanie pracować i wnieść wkładu w rozwój gospodarczy. W przypadku nieobecności pracowników w pracy, koszty ponoszą pracodawcy, którzy muszą wynająć zastępczą siłę roboczą, co może skutkować dodatkowymi kosztami.

Jakie prawa ma pacjent? [cz. 1]Jakie prawa ma pacjent? [cz. 1]Małgorzata Łaziuk

Ponadto, choroby mogą wpłynąć na jakość pracy pracowników, co może przyczynić się do pogorszenia efektywności i wydajności firmy. Warto zaznaczyć, że problem nieobecności pracowników w pracy z powodu choroby nie dotyczy tylko pracowników fizycznych, ale także pracowników umysłowych, którzy również mogą potrzebować czasu na regenerację.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!