Czym jest Krajowa Sieć Onkologiczna?

Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 9 marca 2023 roku o Krajowej Sieci Onkologicznej. Jej najważniejszym celem jest zapewnienie każdemu pacjentowi, niezależnie w jakim zakątku Polski mieszka, takiego samego dostępu do koordynowanej i kompleksowej opieki onkologicznej. 

Czym jest Krajowa Sieć Onkologiczna?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 25 kwietnia 2023

Krajowa Sieć Onkologiczna — co to jest?

Krajowa Sieć Onkologiczna ma na celu poprawę skuteczności działań związanych z: zapobieganiem nowotworom, wczesnym wykrywaniem nowotworów, leczeniem onkologicznym i rehabilitacją pacjentów z chorobami nowotworowymi. Szpitale, które spełniają kwalifikacje, zostaną połączone w Krajową Sieć Onkologiczną (KSO). 

Przełomowe badanie w kierunku wykrycia nowotworówPrzełomowe badanie w kierunku wykrycia nowotworówMonika Świetlińska

Prezydent podpisał ustawę w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach w obecności ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Tworzymy wreszcie Krajową Sieć Onkologiczną – krajową sieć placówek wraz z całym systemem leczenia onkologicznego, walki z chorobami onkologicznymi w taki sposób, by w jak największym stopniu sprzyjać pacjentowi i aby ułatwić pacjentowi dostęp na równych zasadach i w równym stopniu do opieki onkologicznej na terenie całego kraju, tak, aby stworzyć dla każdego szansę – stwierdził prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości. 

System rozpoczął działanie 14 dni od podpisaniu ustawy przez prezydenta.

W jakim celu powstaje sieć?

Najważniejsze cele i korzyści wynikające z wdrażania Krajowej Sieci Onkologicznej to:

  • Zapewnienie każdemu pacjentowi onkologicznemu – niezależnie od miejsca zamieszkania – opieki onkologicznej, której standardy diagnostyczno-terapeutyczne będą jednakowe. 
  • Realizacja poszczególnych etapów leczenia onkologicznego będzie przebiegać w oparciu o współpracę specjalistów z różnych dziedzin medycyny. 
  • Podmioty należące do Krajowej Sieci Onkologicznej będą miały obowiązek wyznaczenia koordynatora onkologicznego dla każdego pacjenta. 
  • Utworzona zostanie ogólnopolska infolinia onkologiczna, która będzie udzielać informacji o organizacji opieki onkologicznej w ramach KSO, a także umożliwiać dokonanie zapisu na pierwsze świadczenia opieki zdrowotnej (po 12 miesiącach od ogłoszenia ustawy). 
  • Wprowadzony zostanie obowiązek prowadzenia systematycznej oceny satysfakcji pacjenta, dzięki czemu będzie możliwe wprowadzanie korekt do systemu opieki onkologicznej, które będą odpowiadać oczekiwaniom pacjentów chorujących na raka.

Jakie instytucje wejdą w skład sieci? 

W skład struktury sieci Krajowej Sieci Onkologicznej mają wchodzić między innymi Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej (SOLO III poziomu, SOLO II poziomu, SOLO I poziomu) wraz z Centrami Kompetencji i Ośrodkami Satelitarnymi oraz Ośrodkami Kooperacyjnymi. Bardzo istotny jest fakt, że tylko podmioty lecznicze, które wchodzą w skład KSO będą uprawnione do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie opieki onkologicznej, które będą w pełni lub częściowo finansowane ze środków publicznych. 

Miliardy dla szpitali onkologicznychMiliardy dla szpitali onkologicznychJoanna Gościńska

Reforma wprowadza okres przejściowy, w czasie którego podmioty lecznicze przygotują się do spełnienia wymagań koniecznych do przystąpienia do KSO. Pierwsza kwalifikacja zostanie przeprowadzona w terminie do 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!