Czym jest Krajowa Sieć Onkologiczna?
Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 9 marca 2023 roku o Krajowej Sieci Onkologicznej. Jej najważniejszym celem jest zapewnienie każdemu pacjentowi, niezależnie w jakim zakątku Polski mieszka, takiego samego dostępu do koordynowanej i kompleksowej opieki onkologicznej.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 25 kwietnia 2023
Krajowa Sieć Onkologiczna — co to jest?
Krajowa Sieć Onkologiczna ma na celu poprawę skuteczności działań związanych z: zapobieganiem nowotworom, wczesnym wykrywaniem nowotworów, leczeniem onkologicznym i rehabilitacją pacjentów z chorobami nowotworowymi. Szpitale, które spełniają kwalifikacje, zostaną połączone w Krajową Sieć Onkologiczną (KSO).
Przełomowe badanie w kierunku wykrycia nowotworówMonika Świetlińska
Prezydent podpisał ustawę w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach w obecności ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.– Tworzymy wreszcie Krajową Sieć Onkologiczną – krajową sieć placówek wraz z całym systemem leczenia onkologicznego, walki z chorobami onkologicznymi w taki sposób, by w jak największym stopniu sprzyjać pacjentowi i aby ułatwić pacjentowi dostęp na równych zasadach i w równym stopniu do opieki onkologicznej na terenie całego kraju, tak, aby stworzyć dla każdego szansę – stwierdził prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości.
System rozpoczął działanie 14 dni od podpisaniu ustawy przez prezydenta.
W jakim celu powstaje sieć?
Najważniejsze cele i korzyści wynikające z wdrażania Krajowej Sieci Onkologicznej to:
- Zapewnienie każdemu pacjentowi onkologicznemu – niezależnie od miejsca zamieszkania – opieki onkologicznej, której standardy diagnostyczno-terapeutyczne będą jednakowe.
- Realizacja poszczególnych etapów leczenia onkologicznego będzie przebiegać w oparciu o współpracę specjalistów z różnych dziedzin medycyny.
- Podmioty należące do Krajowej Sieci Onkologicznej będą miały obowiązek wyznaczenia koordynatora onkologicznego dla każdego pacjenta.
- Utworzona zostanie ogólnopolska infolinia onkologiczna, która będzie udzielać informacji o organizacji opieki onkologicznej w ramach KSO, a także umożliwiać dokonanie zapisu na pierwsze świadczenia opieki zdrowotnej (po 12 miesiącach od ogłoszenia ustawy).
- Wprowadzony zostanie obowiązek prowadzenia systematycznej oceny satysfakcji pacjenta, dzięki czemu będzie możliwe wprowadzanie korekt do systemu opieki onkologicznej, które będą odpowiadać oczekiwaniom pacjentów chorujących na raka.
Jakie instytucje wejdą w skład sieci?
Miliardy dla szpitali onkologicznychJoanna Gościńska
Reforma wprowadza okres przejściowy, w czasie którego podmioty lecznicze przygotują się do spełnienia wymagań koniecznych do przystąpienia do KSO. Pierwsza kwalifikacja zostanie przeprowadzona w terminie do 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.