Szpitale nie mogą uzależniać operacji od zaświadczenia lekarza rodzinnego

Szpital nie może kierować z powrotem pacjenta do przychodni rodzinnej wyłącznie w celu uzyskania zaświadczenia od lekarza POZ potwierdzającego brak przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Lekarz rodzinny nie jest zobowiązany do wystawienia takiego dokumentu. Szpital także nie ma prawa warunkować realizacji zabiegu chirurgicznego od otrzymania tego rodzaju zaświadczenia od lekarza rodzinnego.

Szpitale nie mogą uzależniać operacji od zaświadczenia lekarza rodzinnego
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 24 kwietnia 2023

Decyzje o konieczności przeprowadzenia zabiegu

Decyzję o tym, czy pacjent powinien zostać zoperowany oraz czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, podejmuje lekarz, który opiekuje się pacjentem w szpitalu.

Jakie prawa ma pacjent? [cz. 1]Jakie prawa ma pacjent? [cz. 1]Małgorzata Łaziuk

Ta decyzja jest podejmowana m.in. na podstawie zaświadczenia o stanie zdrowia, które wystawił pacjentowi lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej). Warto jednak zaznaczyć, że to lekarz szpitalny jest odpowiedzialny za ocenę, czy pacjent może być operowany.

Obowiązek lekarza szpitalnego w ocenie pacjenta

Lekarz pracujący w szpitalu powinien zlecić stosowne badania, które pozwolą mu na ocenę stanu zdrowia pacjenta. W razie potrzeby powinien również skonsultować pacjenta z innymi lekarzami, tak aby mógł podjąć ostateczną decyzję co do konieczności przeprowadzenia zabiegu.

Wszystko to służy zapewnieniu, że pacjent otrzyma odpowiednią opiekę medyczną, dopasowaną do jego indywidualnych potrzeb.

Rola lekarza rodzinnego w kontekście przeciwwskazań do operacji

Pacjent nie może być odsyłany do swojej przychodni rodzinnej tylko po to, aby lekarz POZ wystawił mu zaświadczenie o braku przeciwwskazań do operacji. Lekarz rodzinny nie ma obowiązku wydania takiego zaświadczenia, gdyż główną odpowiedzialność za ocenę pacjenta i ewentualne przeciwwskazania do zabiegu ponosi lekarz szpitalny.

Szpital nie może uzależniać operacji od zaświadczenia lekarza rodzinnego

Szpital nie ma prawa żądać od pacjenta zaświadczenia o braku przeciwwskazań do operacji wystawionego przez lekarza rodzinnego jako warunku koniecznego do przeprowadzenia zabiegu. Wszystkie obowiązki związane z oceną stanu zdrowia pacjenta oraz ustaleniem ewentualnych przeciwwskazań do operacji spoczywają na lekarzu szpitalnym.

Zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej

Zgodnie z obowiązkami wynikającymi z prawa, szpitale mają za zadanie zapewnić pacjentom kompleksową opiekę zdrowotną, co obejmuje przeprowadzenie niezbędnych badań, takich jak badania laboratoryjne, diagnostyka obrazowa czy realizacja procedur medycznych związanych z planowanym zabiegiem.

Jakie są prawa pacjenta? [cz.2]Jakie są prawa pacjenta? [cz.2]Małgorzata Łaziuk

Szpital nie może zrzucić swojego obowiązku na lekarza rodzinnego, ani oczekiwać, że pacjent samodzielnie zajmie się pozyskaniem wszystkich niezbędnych informacji.

Ochrona praw pacjentów

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że obowiązek szpitala polega na dbaniu o prawa pacjentów, w tym ich prawo do kompleksowej opieki medycznej. Pacjenci powinni być informowani o swoich prawach, a także o tym, jakie procedury powinny być przeprowadzone przez szpital, aby mogli świadomie uczestniczyć w procesie leczenia.

W przypadku naruszenia praw pacjenta, istnieje możliwość zgłoszenia sprawy do Rzecznika Praw Pacjenta.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!