Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Apteczka pełna przeterminowanych leków? Nie wyrzucaj ich do śmieci. Oto krótki poradnik, co z nimi zrobić.

Co zrobić z przeterminowanymi lekami?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 stycznia 2020

Tabletki przeciwbólowe, lekarstwa na grypę i wiele innych. Nasze domowe apteczki pełne są różnych medykamentów. Porządkujesz domową apteczkę i sporo leków jest przeterminowanych? Na pewno nie wolno ich używać. Co więc z nimi zrobić? Wciąż wielu z nas wyrzuca je do kosza albo spuszcza z wodą w toalecie.

CZYTAJ TEŻ Czy można oddać lekarstwa do apteki? A z apteki internetowej?

Czy mogę wylać syrop do kanalizacji?

Nie wolno tego robić. Leki, zarówno te zdatne do użycia, jak i przeterminowane, uznaje się za niebezpieczne odpady. Nie można ich więc ot tak wyrzucić.

Niepotrzebne, przeterminowane leki koniecznie trzeba oddać do specjalnych pojemników. Znajdują się w aptekach, przychodniach lub urzędach. I nie ma znaczenia, co to za leki. Niezależnie od tego, czy jest to „tylko” witamina C, lek zawsze jest odpadem niebezpiecznym.

Jeśli trafisz na lek przeterminowany, nigdy go nie zażywaj. Nie lecz przeterminowanymi lekami swoich zwierząt (a takie przypadki niestety się zdarzają).  Przeterminowanych leków nie wolno tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci. Zawierają bowiem związki chemiczne, które mogą działać niekorzystnie na glebę i wodę. Dlatego nie powinno się ich też wyrzucać do toalety.

CZYTAJ TEŻ Leki na e-receptę w sprzedaży wysyłkowej? Już od 1 lipca 2019

Gdzie legalnie wyrzucić leki?

Wiele aptek ma specjalne pojemniki na przeterminowane leki. Medykamenty, których termin przydatności minął można też oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Gminy przygotowują też często swoje pojemniki na niezużyte leki. Zasady ich utylizacji są określone przez konkretną gminę. Najczęściej jednak bywa tak, że do pojemników takich wrzuca się leki, a także inne wyroby medyczne (np. czopki). Syropy trzeba wyrzucić w butelce uważając, by ta się się nie rozbiła, aerozole w opakowaniach, a kremy w tubkach. Jeśli lek dodatkowo ma kartonowe opakowanie, wrzucamy je do śmieci segregowanych, a sam lek do specjalnego pojemnika.

Leki przeterminowane zawsze można też spróbować zostawić w aptece. Farmaceuta nie ma jednak obowiązku przyjąć ich w celu przekazania  firmie, która opróżnia pojemniki po lekach. Pojemniki ustawione w aptekach należą do firm, które na zlecenie gminy zajmują się utylizacją takich leków.

Do pojemników po lekach nie wolno wrzucać strzykawek i igieł, zużytych opatrunków, a także termometrów rtęciowych. Zużyte ampułkostrzykawki należy wyrzucać do specjalnych pojemników w aptekach lub szpitalach. Zużyte ampułkostrzykawki są traktowane jako materiał zakaźny, dlatego apteka może odmówić przyjęcia takich odpadów. Szczególnie, że do tego rodzaju materiałów potrzebny jest specjalny pojemnik.

Podsumowując: najwygodniej oddać zużyte leki w PSZOK. Tylko w wybranych aptekach i przychodniach wyposażonych w specjalne pojemniki będziemy mogli zostawić przeterminowane leki.

CZYTAJ TEŻ Czy można dostać zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!