fb

Czy można oddać lekarstwa do apteki? A z apteki internetowej?

Czy można zwrócić lekarstwa, nawet jeśli są nieużywane? Dowiedz się tego z naszego materiału.

Czy można oddać lekarstwa do apteki? A z apteki internetowej?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 kwietnia 2019

Jedna z naszych czytelniczek kupiła drogi lek na receptę. Jednak po tym, jak przeczytała ulotkę, nie zdecydowała się go zażywać. Chciałaby go zwrócić. Czy może to zrobić?

Leki i wyroby medyczne są produktami specjalnymi. Kupionego produktu nie da się oddać. Nie można go też wymienić. Wszystko dlatego, że dystrybucja leków jest ściśle kontrolowana. Leki i wyroby medyczne trzeba przechowywać w odpowiednim miejscu, w określonej temperaturze. Jeśli klient kupi lek i później będzie chciał go zwrócić, to nie ma pewności, czy taki system został zachowany.

Leki na receptę online już od lipca 2019

Czy można zwrócić lek do apteki?

Dlatego jak mówią przepisy, zakupionego leku zwrócić nie można. Zgodnie z art. 96 ust. 7 i 8 ustawy – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.) produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne wydane z apteki, co do zasady, nie podlegają zwrotowi.

Wyjątkiem są natomiast produkty lecznicze i wyroby medyczne, które są obarczone wadą jakościową lub zostały niewłaściwie wydane czy sfałszowane. 

Kiedy można otrzymać receptę zaoczną?

Czy można zwrócić lek kupiony przez internet?

Tak samo, jak w przypadku leków z apteki stacjonarnej, leków kupionych przez internet (w sprzedaży wysyłkowej) również nie można zwrócić.

Oczywiście lekarstwo można oddać, jeśli ma wadę jakościową albo został wydany niewłaściwy lek.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!