Nie wymieniasz piasku w piaskownicy? Podlegasz karze. Jak często wymieniać piasek w piaskownicy?

Twoje dzieci bawią się piaskownicy, a Ty im towarzyszysz? Pamiętaj, że utrzymanie piaskownicy wiąże się z konkretnymi obowiązkami. Chodzi m. in. o częstotliwość wymiany piasku. Jakie kary grożą za niewymieniany piasek? Dowiedz się z naszego materiału.

Nie wymieniasz piasku w piaskownicy? Podlegasz karze. Jak często wymieniać piasek w piaskownicy?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 kwietnia 2019

Prawo budowlane określa, że piaskownica jest obiektem małej architektury, który służy do codziennej rekreacji (art. 3 pkt 4 lit.c Prawa budowlanego). W związku z tym o piaskownicę trzeba dbać i utrzymywać ją w stanie, który nie pozwala na pogorszenie jej właściwości użytkowych. Za stan piaskownicy odpowiada właściciel lub zarządca. Musi on przeprowadzić przynajmniej raz na pięć lat kompleksową kontrolę okresową piaskownicy.

ZAJRZYJ DO DZIAŁU POŚWIĘCONEGO REKLAMACJOM

Mało tego. W sprawie piaskownicy wypowiada się też Główny Inspektorat Sanitarny. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, właściciel lub zarządca piaskownicy musi ją utrzymywać w odpowiednim stanie higieniczno-sanitarnym. Tak, by zapobiegać zakażeniom i chorobom zakaźnym. Chodzi tu przede wszystkim o usuwanie odchodów zwierząt, zwalczanie gryzoni i insektów.

Bezpieczeństwo w piaskownicy

Oprócz tego piaskownice podlegają także wymaganiom ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Muszą być one zgodne z normami PN-EN 1176 dla urządzeń na placach zabaw oraz PN-EN 1177 dla nawierzchni.

Jak często wymieniać piasek w piaskownicy?

Prawo określa też, jak często powinien być wymieniany piasek w piaskownicy.  Należy go wymienić przynajmniej dwa razy w roku (raz przed rozpoczęciem sezonu letniego oraz w trakcie tego sezonu). Dodatkowo trzeba wymienić piasek, jeśli okaże się, że znajdują się w nim widoczne zanieczyszczenia (np. odchody zwierzęce).

Piaskownice kontrolowane są przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Inspektorzy sprawdzają zarówno piaskownice ogólnodostępne, jak i te znajdujące się w przedszkolach czy żłobkach.

Jak zareklamować stan piaskownicy?

Jeśli jako użytkownik zauważysz, że piaskownica jest w złym stanie, koniecznie trzeba zgłosić to zarządcy, a jeśli to nie pomaga — inspekcji sanitarnej. Zarządca może otrzymać mandat, a taka piaskownica może być wyłączona z użytku.

Wysokie koszty utrzymania piaskownic powodują, że niewiele ich ostatnio powstaje. Zarządcy decydują się na łatwiejsze w utrzymaniu place zabaw.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!