fb

Jak zorganizować dziecku ferie w mieście?

Gdy dzieci cieszą się feriami i dniami wolnymi, dla rodziców czasami to nie lada kłopot. Szczególnie, gdy w pobliżu nie ma dziadków, którzy mogliby pomóc w opiece, a szkoła nie organizuje zajęć świetlicowych.

Jak zorganizować dziecku ferie w mieście?
 • Martyna Kowalska
 • /
 • 29 stycznia 2020

Gdy dziecko nie wyjeżdża na obóz tylko zostaje w mieście, problemem rodziców może być zorganizowanie dla nich czasu wolnego. Sporo „załatwia” za rodziców pogoda. Oto kilka propozycji na ferie w mieście:

 • Jeśli pada śnieg, dziecko zawsze może spędzać czas na zimowych zabawach na dworze. Warto wybrać się parku lub lasu. Jeśli szkoła nie organizuje żadnych zajęć, dobrym pomysłem może być zebranie zespołu rodzicielskiego. Wybrany dorosły opiekun wybiera się konkretnego dnia z dziećmi na wycieczkę do lasu lub parku. Wielką przyjemność sprawi dzieciom zjeżdżanie z górki albo lepienie bałwana.
 • Warto też poszukać zajęć sportowych dla dzieci, można zabrać młodzież na basen lub lodowisko. Coraz więcej otwiera się też w naszym kraju parków trampolin i tego typu atrakcji.
 • Jeśli już przy zabawach na dworze jesteśmy — w czasie ferii można spróbować stworzyć karmnik dla ptaków.
 • Gdy nie mamy szczęścia do pogody, to warto zorganizować dla dzieci spotkanie w domu. Świetną propozycją są gry planszowe. Starajmy się odciągnąć skutecznie dzieci od komputera. W sklepach dla plastyków znajdziemy sporo przedmiotów do kreatywnej zabawy.
 • Niezależnie od aury można wybrać się do kina czy teatru. Kina organizują sporo promocji w wybrane dni albo na seanse przedpołudniowe. Ferie to również dobra okazja, żeby nadrobić kulturalne zaległości. Może wyjście do muzeum okaże się początkiem świetnej, kulturalnej przygody? Takie wyjście wcale nie musi dużo kosztować. Muzea mają sporo darmowych wejściówek. W twoim mieście nie ma muzeum? Poszukaj informacji o pasjonatach z okolicy. Może któryś z nich jest kolekcjonerem nietypowych przedmiotów i zgodzi się na spotkanie z młodzieżą, by opowiedzieć o swojej pasji? W czasie ferii zawsze jest więcej czasu na takie nietypowe odwiedziny.
 • Jeśli szkoła nie organizuje żadnych zajęć dodatkowych, sprawdź czy w domu kultury nie ma warsztatów dla młodzieży. Ostatnio coraz modniejsze stają się warsztaty gotowania dla najmłodszych. Może to być też majsterkowanie, szycie strojów albo robienie na drutach. Dla dzieci wychowanych w świecie wirtualnym, gdzie wolne chwile spędza się przy grach komputerowych albo w mediach społecznościowych, nauka szydełkowania czy majsterkowania może być naprawdę wspaniałą przygodą.
 • Takie warsztaty i zajęcia można też przenieść do domu. Dzieci ucieszą się z możliwości wspólnego gotowania czy pieczenia babeczek. A co powiesz na pidżama party? Kup dzieciom popcorn, film na VOD i zaproście kolegów lub koleżanki ze szkoły, a zabawa będzie gwarantowana.
 • Ciekawym i bardzo pożytecznym pomysłem może być zorganizowanie wielkich domowych porządków. W wolnym czasie można posegregować ubrania i takie, które nie będą już potrzebne, oddać potrzebującym.
 • No dobrze. Ale jak takie atrakcje ogarnąć, gdy rodzice  muszą iść do pracy? Dogadajcie się z innymi rodzicami i zróbcie szkołę lub przedszkole w domu. Dwa dni kilkoro dzieci bawi się u was, potem zmiana i dzieci spędzają czas w domu innych kolegów. Dzięki temu rodzice spokojnie mogą pójść do pracy.

CZYTAJ TEŻ Bezpieczne ferie – zasady zachowania się

CZYTAJ TEŻ ABC zimowego sprzętu narciarskiego. Jak dobrać narty i kijki?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Będzie 800+ zamiast 500+?
świadczenia/zasiłki

Będzie 800+ zamiast 500+?

Rosnąca inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada. Według ekspertów świadczenie 500 plus jest dziś warte ok. 350 zł. Aby miało swoją wartość, jaką miało w czasie jego wprowadzenia, dziś...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!