Bezpieczny autokar. Jak sprawdzić pojazd, którym podróżują nasze dzieci

Nie maleje liczba kontroli autobusów przewożących dzieci. Na szczęście ich stan techniczny jest coraz lepszy. Kto może sprawdzić autokar? Czy policja ma prawo odmówić przyjazdu na miejsce kontroli? Kiedy zgłosić wyjazd i chęć kontroli? O tym piszemy w naszym poradniku.

Bezpieczny autokar. Jak sprawdzić pojazd, którym podróżują nasze dzieci
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 stycznia 2020

Wyjazd na zimowisko to spora frajda dla każdego dziecka. Żeby wszystko przebiegło bezpiecznie warto sprawdzić, czy autokar podstawiony przez organizatora wyjazdu jest sprawny i daje gwarancję przewiezienia dzieci do celu bez szwanku.

Kto może kontrolować autobus?

Stan techniczny autobusu może być skontrolowany w każdym czasie przez policję i Inspekcję Transportu Drogowego (ITD wyznaczona jest do sprawdzania pojazdów ciężarowych i autobusów ). Niezależnie od tego, czy zechcemy sprawdzić pojazd jeszcze przed wyjazdem, wymienione organy mogą to zrobić w dowolnym momencie. W czasie ferii, podobnie jak ma to miejsce w okresie wakacji letnich, na głównych drogach, które prowadzą do miejscowości wypoczynkowych, policjanci prowadzą wzmożone kontrole pojazdów.

CZYTAJ TEŻ Jak zorganizować dziecku ferie w mieście?

Gdzie zgłosić chęć sprawdzenia autokaru przed wyjazdem?

Oczywiście wysyłając dziecko na ferie mamy prawo poprosić policję lub ITD o sprawdzenie pojazdu jeszcze przed wyjazdem. Żeby to zrobić wystarczy powiadomić oficera dyżurnego najbliższej jednostki policji. Warto pamiętać, że mamy prawo poprosić policję o przeprowadzenie kontroli zawsze, również wtedy, gdy nasze dzieci jadą na „zwykłą” jednodniową wycieczkę. W czasie ferii i wakacji, kiedy takich wyjazdów jest zdecydowanie więcej, policjanci organizują kontrole w konkretnych miejscach. Wszystko po to, by przebiegały one efektywniej. Na stronach internetowych policji znajdziemy informacje o miejscach przeprowadzanych kontroli.

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz autokar będzie sprawdzony, zgłośmy kontrolę kilka dni przed wyjazdem, a nie na ostatnią chwilę.

Co sprawdza policja?

Policjanci i ITD sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierowcy, a także to, jak długo prowadził pojazd. Warto pamiętać, że w przypadku kierowców dużych pojazdów istnieją ograniczenia związane z długością czasu pracy. Kierowca w ciągu dnia może prowadzić pojazd nie dłużej niż 9 godzin, a dwa razy w tygodniu 10 godzin. Jeśli jest to wyjazd zagraniczny, w ekipie musi być dwóch kierowców, którzy mogą jechać w sumie przez 20 godzin. Zapis czasu pracy rejestrowany jest na urządzeniu zwanym tachografem. Zapisuje on określone parametry czasu pracy kierowcy. Podczas kontroli policjant lub funkcjonariusz ITD może sprawdzić, jak długo dany kierowca prowadził pojazd.

Kontrola pojazdu trwa kilkanaście minut. Służby sprawdzają poprawność dokumentów, sprawność działania hamulców, układu kierowniczego, stan ogumienia oraz światła.

CZYTAJ TEŻ Bezpieczne ferie – zasady zachowania się

Policja nie chce przyjechać na kontrolę. Co zrobić?

Nawet jeśli zgłosimy chęć kontroli pojazdu na miejscu zbiórki, dyżurny ma prawo odmówić przyjazdu patrolu. Szczególnie, gdy o wyjeździe informujemy policjantów w ostatniej chwili. Warto więc zrobić to z wyprzedzeniem, by policjanci mogli zaplanować taką kontrolę. Dobrym sposobem jest przejazd autokarem w miejsce grupowych kontroli.

Jeśli chcemy umówić kontrolę ITD, wystarczy skontaktować z właściwym Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego. Numery telefonów można znaleźć na stronie internetowej www.gitd.gov.pl/kontakt/witd

Policjanci przypominają, że na bezpieczeństwo wpływ mają również sami pasażerowie. W nowoczesnych autobusach każdy fotel wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa i zgodnie z przepisami pasażerowie mają obowiązek ich zapinania.

Samodzielna kontrola autobusu

Autobus można też sprawdzić samodzielnie. Na stronie www.bezpiecznyautobus.pl możemy sprawdzić dane techniczne pojazdu, dowiedzieć się, czy ma obowiązkowe badanie techniczne, ważne ubezpieczenie OC, jaka jest dopuszczalna liczba miejsc, a także czy nie jest zgłoszony jako skradziony lub jako wyrejestrowany. Wystarczy znać numer rejestracyjny konkretnego autokaru.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!