Czy można odwołać się od decyzji lekarza orzecznika ZUS?

Stan zdrowia nie pozwala ci na kontynuowanie pracy, jednak lekarz orzecznik twierdzi coś innego? Pamiętaj, że w każdej sytuacji przysługuje ci możliwość odwołania od wydanego orzeczenia. Swój sprzeciw musisz jednak zgłosić w konkretnym terminie. W przeciwnym razie nie zostanie rozpatrzony przez komisję.

Czy można odwołać się od decyzji lekarza orzecznika ZUS?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 października 2019

Jak zgłosić sprzeciw wobec decyzji lekarza orzecznika ZUS?

Choroba nie wybiera. Czasem jedno lub kilka schorzeń powoduje, że powrót do normalnej aktywności zawodowej wydaje się niemożliwy. Zdarza się jednak, że lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych twierdzi coś innego. Zanim pogodzisz się z decyzją i mimo dolegliwości powrócisz do pracy, pamiętaj, że prawo daje ci możliwość wniesienia odwołania w formie sprzeciwu. Jego adresatem powinna być komisja lekarska ZUS. Można je złożyć w najbliższej miejsca zamieszkania placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niezależnie czy będzie ono sporządzone na piśmie, czy też wniesione ustnie do protokołu – masz na to 14 dni od dnia, w którym doręczono ci orzeczenie. Przekroczenie tego terminu oznacza, że sprzeciw nie zostanie rozpatrzony przez komisję. A zatem liczy się czas! Jeśli nie zgadzasz się z decyzją, odwołaj się od niej tak szybko, jak to jest możliwe.

Są wyjątkowe sytuacje, w których ZUS może przywrócić ten termin. Wszystko zależy jednak od decyzji tej instytucji. Nagła hospitalizacja, ważne względy rodzinne, czy zdarzenia losowe mogą być argumentem, który przekona urzędników do indywidualnego potraktowania naszej sprawy.  Wówczas do naszego odwołania (złożonego po terminie) należy dołączyć wniosek o przywrócenie terminu na wniesienie sprzeciwu.

CZYTAJ TEŻ Zwolnienia lekarskie. Kogo ZUS sprawdzi w pierwszej kolejności?

Formularz sprzeciwu wobec decyzji lekarza orzecznika

Do złożenia sprzeciwu wobec decyzji lekarza orzecznika służy formularz OL-4, który możemy otrzymać w placówce ZUS lub wypełnić online bezpośrednio na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wydrukować. Jeżeli wypełniamy papierową wersję dokumentu, należy zrobić to wielkimi literami, czarnym lub niebieskim długopisem. Nie może być to ołówek.

W pierwszej części formularza wpisujemy dane osoby zgłaszającej sprzeciw. Potrzebne będą: numer PESEL; rodzaj, seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, data urodzenia, imię, nazwisko oraz dokładny adres do korespondencji w tej sprawie. Poniżej, dla ułatwienia kontaktu warto wpisać swój numer telefonu.

W kolejnej części, znajdującej się również na pierwszej stronie formularza, musimy wpisać datę wydania orzeczenia w naszej sprawie oraz zakres sprzeciwu. W razie niejasności powinniśmy zapytać pracownika ZUS, co w naszym przypadku powinno znajdować się w tym polu.

Na drugiej stronie wniosku mamy specjalne pole „Dodatkowe informacje”, które jest kluczowe dla przedstawienia naszej sytuacji. Należy w nim opisać, z jakimi konkretnie ustaleniami lekarza orzecznika się nie zgadzamy. Może być to np. stopień niezdolności do pracy, data powstania tej niezdolności, lub związek niezdolności z określonymi okolicznościami. Należy przy tym zachować zwięzłą formę wypowiedzi. Autor formularza pozostawił na to mało miejsca — mniej niż jedną trzecią strony A4 (mimo że jej większość pozostaje pusta).

Poniżej wystarczy podpisać się oraz wpisać datę wniesienia sprzeciwu.

CZYTAJ TEŻ Wyjazd do sanatorium – dostanę zwolnienie lekarskie czy muszę brać urlop?                         

Co dzieje się ze sprzeciwem od orzeczenia?

Nasz sprzeciw trafia do komisji lekarskiej, która rozpatruje go pod kątem ewentualnej wadliwości orzeczenia. W tym celu bierze pod uwagę dokumentację medyczną, która była załączona do naszego wniosku. Konieczne jest także kolejne przeprowadzenie badania naszego stanu zdrowia. Na tej podstawie może stwierdzić, czy orzeczenie wydane poprzednio jest uzasadnione, czy też zawiera wady.

Co zrobić, jeśli nasz sprzeciw wobec orzeczenia został odrzucony?

Każdy, kto nie zgadza się z orzeczeniem komisji lekarskiej, może skorzystać z jeszcze jednej możliwości – odwołania do sądu. Szczegółowe informacje powinny znajdować się w pouczeniu zawartym w przekazanej decyzji. Na podjęcie takiego kroku mamy 30 dni, licząc od dnia doręczenia decyzji.

CZYTAJ TEŻ W 2019 roku wyższe świadczenia honorowe dla każdego 100-latka

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!