Czy placówka z kontraktem z NFZ respektuje skierowanie z prywatnego gabinetu?

Skierowanie – to dokument, który uprawnia nas do korzystania z badań diagnostycznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby je pozyskać, niezbędna jest wizyta u lekarza, ale czy każdy medyk może wystawić skierowania na leczenie finansowane ze środków publicznych?

Czy placówka z kontraktem z NFZ respektuje skierowanie z prywatnego gabinetu?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 10 stycznia 2023

Skierowania nie dostaniesz na prywatnej wizycie

Jeśli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne, możesz korzystać z badań diagnostycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale pod jednym warunkiem – musisz mieć skierowanie od lekarza. I tu zaczynają się schody, ponieważ taki dokument może wystawić jedynie medyk do tego uprawniony.

Można już szczepić niemowlęta przeciw Covid-19Można już szczepić niemowlęta przeciw Covid-19Monika Świetlińska

Chodzi tu oczywiście o lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który ma podpisaną umowę z Funduszem lub pracuje w placówce z kontraktem z NFZ. Mówiąc prościej, skierowania na badania finansowane ze środków publicznych nie dostaniemy podczas wizyty w prywatnym gabinecie.

Na jakie badania skierowanie od rodzinnego?

Najłatwiej i stosunkowo najszybciej dokument, który nas interesuje, możemy zdobyć podczas wizyty u lekarza rodzinnego. Jest jednak jedno, „ale”. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają ściśle określony wykaz badań, które mogą zlecać w ramach ubezpieczenia. U nich możemy dostać np. skierowanie na niektóre badania obrazowe, jak np.: kolonoskopia, gastroskopia, USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, RTG jamy brzusznej.

Testy combo: na covid, grypę i RSV. Dostępne w przychodniachTesty combo: na covid, grypę i RSV. Dostępne w przychodniachMonika Świetlińska

Jeśli chcemy na Fundusz wykonać tak zwane badania kosztochłonne, w tym np. rezonans magnetyczny, wówczas musimy umówić się na wizytę u lekarza-specjalisty w placówce udzielającej świadczeń na NFZ.

A co ze skierowaniem do szpitala?

Nieco inaczej sprawa ma się, jeśli potrzebujemy skierowania do szpitala. Wówczas możemy je pozyskać nie tylko od lekarza pierwszego kontaktu i specjalisty działającego na podstawie kontraktu z NFZ, ale również w gabinecie prywatnym, gdy cel leczenia nie może zostać osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne. Do skierowania lekarz kierujący (rodzinny, specjalista) dołącza wyniki badań, które uzasadniają wstępne rozpoznanie i skierowanie pacjenta na leczenie szpitalne.

Bez skierowania w szpitalu na fundusz uzyskamy pomoc, jeśli: jesteśmy ofiarą wypadku, zatrujemy się, doznaliśmy urazu lub jesteśmy w stanie zagrożenia życia, lub nagłego pogorszenia zdrowia. Szpital bez skierowania przyjmuje także kobiety, u których rozpoczęła się akcja porodowa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!