Testy combo: na covid, grypę i RSV. Dostępne w przychodniach

Lada moment będzie można korzystać w przychodniach z testów combo, wykrywających zakażenie grypą, koronawirusem lub RSV. Minister Niedzielski w czwartek przed długim weekendem podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.

Testy combo: na covid, grypę i RSV. Dostępne w przychodniach
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 9 stycznia 2023

Szybsza diagnostyka

- Rano podpisałem rozporządzenie, które wprowadza do POZ, czyli u lekarza rodzinnego, możliwość wykonania testu, który będzie identyfikował, z jaką przypadłością mamy do czynienia — czy jest to RSV, grypa, czy COVID-19 - wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski 5 grudnia.

Grypa w Polsce nie odpuszczaGrypa w Polsce nie odpuszczaJoanna Gościńska

- Ta diagnostyka umożliwi redukowanie ryzyka niepotrzebnej preskrypcji antybiotyków, które często są przepisywane na zapas - zaznaczył, dodając: — Jesteśmy po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że w tym profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie. Mówię tutaj o profesjonalnym obrocie, bo testy, które mamy w aptekach, muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania, a testy które będą wykonywane w POZ, to będą testy przeznaczone dla profesjonalistów.

- To świetne rozwiązanie, bo dosłownie kilka dni temu lekarz błędnie zdiagnozował nam anginę i przepisał antybiotyk, gdzie okazało się, że to nie angina a wirus RSV. Zrobiliśmy taki test kupiony w aptece, a lekarz podczas prywatnej wizyty potwierdził nam, że wzięcie antybiotyku przepisanego przez lekarza POZ jest niepotrzebne. Gdyby taki test lekarz miał wcześniej prawdopodobnie uniknęlibyśmy dodatkowych kosztów diagnostyki. Dobrze, że taka możliwość testowania została wprowadzona - powiedziała nam mama przedszkolaka, który właśnie przechorował RSV.

Nie od dziś wiadomo, co podkreślił w czwartek szef resortu zdrowia, że w przypadku chorób wirusowych nie powinno się podawać antybiotyków. - Dopiero powikłania czy nadkażenia bakteryjne mogą być w taki sposób leczone — dodał.

Czy testy w przychodniach będą za darmo?

Szef resortu zdrowia podkreślił, że przychodnie, które kupią testy combo dla pacjentów, otrzymają refundację za test i jego wykonanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do kiedy maseczki w szpitalach w 2023?Do kiedy maseczki w szpitalach w 2023?Martyna Kowalska

W uzasadnieniu rozporządzenia czytamy:

"Narastający wzrost liczby osób z infekcjami górnych dróg oddechowych o zróżnicowanej etiologii pociąga za sobą konieczność diagnozy patogenu, ustalenia zaleceń oraz terapii. Mając na uwadze sezonowy wzrost liczby zakażeń wirusem grypy A+B, SARS-CoV-2, RSV (Respiratory Syncytial Virus) oraz potrzebę szybkiej diagnozy i ustalenia terapii minister właściwy do spraw zdrowia podjął decyzję dotyczącą finansowania testów wykrywających  zakażenia wirusem grypy A+B, SARS-CoV-2, RSV.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, na podstawie oceny stanu zdrowia, w tym objawów, które mogą wskazywać na zakażenie wirusem grypy A+B, SARS-CoV-2, RSV (Respiratory Syncytial Virus), będzie podejmował decyzję o skierowaniu pacjenta na test.

Rekomenduje się finansowanie zarówno kosztów zakupu testów, jak i przeprowadzenie badania, bez określania limitu umowy (opłata typu fee for service)."

Wszystko (testy i ich wykonanie) ma finansować NFZ w ramach swojego planu finansowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!