Pomoc w aborcji. Co za to grozi?

Sprawa aborcji nadal budzi w naszym społeczeństwie bardzo różne, naprawdę skrajne emocje oraz reakcje. Zarówno jej zwolennicy, jak i przeciwnicy starają się przekonać drugą stronę do swoich poglądów na tę sprawę, często także do ich zmiany. 

Pomoc w aborcji. Co za to grozi?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 17 marca 2023

Od jakiegoś czasu w mediach można znaleźć wiele informacji na temat sprawy sądowej Justyny Wydrzyńskiej oraz pomocy w zorganizowaniu lub przeprowadzeniu aborcji. Co grozi za pomocnictwo w takiej czynności? Czy można zostać ukaranym zabieg usunięcia ciąży u siebie?

Sprawa Justyny Wydrzyńskiej — o co chodzi?

Raptem kilka dni temu zapadł bardzo ważny wyrok dla wielu Polek. Justyna Wydrzyńska została skazana za pomocnictwo w przeprowadzeniu aborcji farmakologicznej. Aktywistka wspierająca Aborcyjny Dream Team i Aborcję Bez Granic w ramach pomocy podjęła decyzję o wysłaniu potrzebującej kobiecie środków wywołujących poronienie (zamówione tabletki poronne mogły dotrzeć z opóźnieniem). 

Kobieta umiera co dwie minuty z powodu ciąży lub poroduKobieta umiera co dwie minuty z powodu ciąży lub poroduJoanna Gościńska

Justyna Wydrzyńska została skazana na osiem miesięcy pozbawienia  wolności — prace społeczne obejmujące wymiar 30h w miesiącu. Wyrok wydano z art.15 par 2. Jednocześnie uniewinniono aktywistkę od zarzutu wprowadzania sprzedaży leków.

Jest to wyrok precedensowy, pierwszy w Europie — dla wielu osób jest on nie do zaakceptowania, ponieważ wspomina się, że została skazana za chęć udzielenia pomocy osobie doświadczającej przemocy psychicznej.

Aborcja — co grozi za jej przeprowadzenie?

Do niedawna na mocy ustawy z 7 stycznia 1993 roku prawo dopuszczało wykonanie aborcji w trzech przypadkach: gdy u płodu występowały ciężkie wady, kiedy ciąża została poczęta w wyniku czynu zabronionego (gwałtu), a także kiedy urodzenie dziecka stwarzało zagrożenie dla zdrowia lub życia przyszłej matki. W 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność wykonywania zabiegów usunięcia ciąży z powodu wad płodu za brak zgody z konstytucją.

Na początku należy rozgraniczyć dwie sprawy: pomoc w rozwiązaniu ciąży za pomocą zabiegu oraz przekazanie środków, tabletek do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej.

Czy zamawianie recepty na tabletki „dzień po” drogą online jest bezpieczne? Odpowiadamy!Czy zamawianie recepty na tabletki „dzień po” drogą online jest bezpieczne? Odpowiadamy!Monika Świetlińska

Zabieg aborcji przeprowadza lekarz, osoby zdecydowane na niego mają możliwość wykonania go w krajach, w których nie jest on zakazany, w klinikach, w których bardzo duży nacisk kładzie się na zachowanie zasad, nie w miejscach niesprawdzonych. O ile kobieta, która poddała się zabiegowi nie odpowiada prawnie, to lekarzowi w Polsce za przeprowadzenie go (poza dwoma wyjątkami wspomnianymi wcześniej) grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Warto nadmienić, że taka sama kara może być nałożona także na osoby udzielające pomocy w organizacji zabiegu lub wymuszające jego przeprowadzenie.

Aborcja farmakologiczna to przyjęcie tabletek poronnych, można zrobić to w domu, choć czasem może zdarzyć się, że niezbędna będzie wizyta w szpitalu. Za zakup tabletek dla siebie nie grożą kary, za sprzedaż — do trzech lat pozbawienia wolności.

Wiele osób, szczególnie ze środowisk prawicowych za aborcję, mimo braku przesłanek, uznaje także korzystanie z popularnej “tabletki po” (środka, który należy przyjąć najlepiej w ciągu 24-72 godzin po stosunku, w którym zawiodło zabezpieczenie), a także wkładek domacicznych. 

Sam fakt przebycia aborcji farmakologicznej i zabieg nie powoduje konsekwencji prawnych. Decyzja o nim powinna być podjęta przez kobietę lub kobietę i mężczyznę. Warto także sprawdzić skutki uboczne konkretnego zabiegu, jego wpływ na zdrowie.

Osoba, która zażyła leki, czy udała się na zabieg nie popełnia przestępstwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!