Alimenty na dorosłe dziecko niepełnosprawne.

Rodzina to według prawa i konstytucji podstawowa forma życia społecznego. Niekiedy zdarza się, że z różnych powodów rodzice nie mogą wspólnie sprawować opieki nad dziećmi.

Alimenty na dorosłe dziecko niepełnosprawne.
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 9 marca 2023

W takiej sytuacji są różne rozwiązania, ściśle związane z trybem życia obojga rodziców, z ich postępowaniem, a także trybem pracy. Dziecko może znajdować się pod opieką jednego z nich, lub w formie naprzemiennej. W chwili, kiedy jeden z nich zagraża zdrowiu i życiu dziecka istnieje możliwość odebrania praw w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że nawet wtedy istnieje obowiązek alimentacyjny!

Alimenty — wsparcie potrzeb małoletniego

Alimenty to świadczenie pieniężne, które przysługuje dziecku, które samodzielnie nie może zaspokoić swoich potrzeb życiowych. Pieniądze z nich powinny być spożytkowane na różne rzeczy: ubrania, wyjazdy, artykuły papiernicze i do rozrywki, wyjazdy na ferie i kolonie letnie, zapewnienie opieki, a nawet czynsz, czy opłaty. Ogólnie rzecz biorąc — na wszystko, co w danym czasie jest niezbędne dziecku.

Dobrze jest zbierać dokumenty potwierdzające opłacanie takich zakupów, czyli paragonów lub faktur imiennych. Takie dokumenty przydadzą się na przykład w sądzie, na sprawie o podwyższenie świadczenia.

Alimenty na dorosłe dzieci. Kiedy można przestać płacić?Alimenty na dorosłe dzieci. Kiedy można przestać płacić?Mikołaj Frączak

Każdy przelew powinien być odpowiednio opisany — najlepiej powinien zawierać imię i nazwisko dziecka oraz miesiąc, za który wysyłane są alimenty. W przypadku gdy to nastąpi — już po jednym dniu można zgłosić się do komornika z wyrokiem z klauzulą wykonalności.

Warto zaznaczyć, że alimentów nie można przestać po prostu płacić — decyzję o zdjęciu tego obowiązku podejmuje sąd. Rodzic powinien utrzymać dziecko nie tylko do uzyskania pełnoletności, a do momentu, kiedy nie będzie mogło samo realizować swoich potrzeb.

W przypadku, kiedy rodzic uchyla się od płacenia alimentów istnieje możliwość uzyskania ich z Funduszu Alimentacyjnego, jednak trzeba mieć odpowiedni dochód — 900 zł na osobę. Można je otrzymywać do 18 roku życia, a w przypadku, kiedy kontynuowana jest nauka — do 25 roku. Jego kwota to nie więcej niż 500 zł, a w przypadku przekroczenia progu dochodowego — stosowana jest zasada złotówka za złotówkę.

Dziecko niepełnosprawne — alimenty

Co w przypadku, kiedy ktoś boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi? Jak sytuacja ma się w przypadku osób, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności o stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym? Czy taki dokument ma jakikolwiek wpływ na otrzymywanie świadczeń pieniężnych od rodziców lub z funduszu alimentacyjnego?

To już dramat. Długi alimentacyjne wynoszą ponad 12 mld zł. To prawie połowa świadczenia 500 plusTo już dramat. Długi alimentacyjne wynoszą ponad 12 mld zł. To prawie połowa świadczenia 500 plusMartyna Kowalska

Spieszymy z odpowiedzią: jeśli osoba jest niepełnosprawna (i istnieje potwierdzenie tego orzeczeniem o niepełnosprawności) to alimenty mogą dostawać bez względu na wiek. Jest to bardzo dobre rozwiązanie — to dodatkowe środki na zaspokojenie potrzeb życiowych osób z problemami zdrowotnymi. Mimo, że niektórzy mogą pracować, to są i też osoby, których stan zdrowia jest na tyle poważny, że praca zawodowa jest całkowicie zakazana,wykluczona -  nie ma takiej możliwości. 

Nie każdy zawód nie jest dostosowany do osób niepełnosprawnych — co za tym idzie nie zawsze mają oni wystarczające pieniądze na zaspokojenie najważniejszych potrzeb. Alimenty w przypadku chorych mogą być niezwykle ważne — w końcu na jedną osobę spadają obowiązki związane z pomocą niesamodzielnej osobie, która ma ograniczenia związane z niepełnosprawnością.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!