Co wchodzi w zakres obsługi prawnej w firmach transportowych i spedycyjnych?

Firmy z branży TSL muszą funkcjonować w zgodzie z przepisami krajowymi i unijnymi. Ich działalność reguluje mnóstwo aktów prawnych, m.in. prawo przewozowe. Reklamacje, czas pracy kierowcy, przewóz towarów niebezpiecznych – wszystkie te kwestie wymagają odpowiedniej obsługi prawnej.

Co wchodzi w zakres obsługi prawnej w firmach transportowych i spedycyjnych?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 8 marca 2023

Obsługa prawna firm z branży TSL

Przedsiębiorstwa zajmujące się świadczeniem krajowych i międzynarodowych usług transportowych bardzo często korzystają z obsługi prawnej. Wynika to z konieczności dostosowania ich działalności do wymogów definiowanych przez rodzime i unijne przepisy. 

Kancelarie prawnicze zapewniają doradztwo swoim klientom z branży TSL m.in. podczas:

  • przygotowywania umów transportowych na podstawie prawa krajowego imiędzynarodowego, np. konwencji CMR,
  • odzyskiwania odszkodowań od kontrahentów, którzy nie wywiązali się z umów transportowych,
  • występowania przed organami administracyjnymi np. o zwrot Maut i sądowymi,
  • dochodzenia rekompensat finansowych z tytułu szkód w przewożonym ładunku czy wskutek kolizji drogowych,
  • przeprowadzania kontroli drogowych w Polsce i innych państwach.

Obecnie wiele firm transportowych korzysta z pomocy prawnej przy składaniu wniosków oodzyskanie części kosztów poniesionych z tytułu opłat drogowych na terenie Niemiec. O zwrot Maut mogą starać się firmy, które realizowały przejazdy od 28 października 2020 roku do 30 września 2021 roku. 

Zastępstwo procesowe dla przewoźników i spedytorów

Wykonywanie usług transportowych i spedycyjnych wiąże się z niemałym ryzykiem. Mimo zapewniania wysokiego poziomu bezpieczeństwa, liczne zagrożenia czekają na przedsiębiorców na każdym etapie łańcucha dostaw.

Odpowiedzialność za jakiekolwiek nieprawidłowości reguluje m.in. prawo przewozowe w związku z niewłaściwym magazynowaniem ładunków czy niedostatecznym zabezpieczeniem towarów mogą zakończyć się nawet wytoczeniem powództwa ze strony osób uprawnionych. Wówczas profesjonalna obsługa prawna gwarantuje sporządzenie odpowiednich pism wyjaśniających, a także zastępstwo procesowe przed organami administracji publicznej i sądami.

Sądowa Windykacja należności

Kancelarie zajmujące się obsługą prawną przedsiębiorstw transportowych mogą również oferować kompleksowe zarządzanie wierzytelnościami. Odbywa się to poprzez: 

Czasem wytoczenie powództwa okazuje się jedynym skutecznym sposobem na odzyskanie należności. W takim przypadku asysta prawników przy przygotowywaniu pozwu i sporządzaniu pism procesowych znacznie usprawnia przebieg postępowania.

Usługę reprezentacji wierzycieli przed sądem oferują liczne kancelarie windykacyjne we Wrocławiu. Dzięki powierzeniu ściągania długów profesjonalistom przedsiębiorcy mogą lepiej skupić się na prowadzeniu własnego biznesu. Oprócz tego windykacja sądowa ma większe szanse powodzenia, jeśli jest odpowiednio zaplanowana i zorganizowana. Do tego niezbędne okazują się właściwe kwalifikacje i znajomość prawa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: firma

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!